Świat

Castro prosił ZSRR o pozostawienie głowic. Mikojan odmówił

Świat

WikipediaCastro nie wymógł na ZSRR pozostawienia głowic taktycznych na Kubie

Po zakończeniu tzw. kryzysu kubańskiego w 1962 roku Fidel Castro prosił ZSRR o pozostawienie taktycznych głowic jądrowych na Kubie, jednak Rosjanie odmówili powołując się na nieistniejące prawo - donosi na swoich stronach "Foreign Policy", powołując się na dokument z 1962 roku.

Przywódca Kuby prosił Rosję, by ta zostawiła na wyspie taktyczne głowice, bo Amerykanie nic o nich nie wiedzieli i nie były one częścią porozumienia na linii Moskwa-Waszyngton.

Argumentował też, że sytuacja jego kraju jest gorsza, niż przed kryzysem rakietowym, a zapewnienia USA, iż nie dojdzie do inwazji, niewiele znaczą.

Zbyt niezależni?

Jednak Anastas Mikojan, pośredniczący w rozmowach między Chruszczowem a Kennedym, powołał się na nieistniejące sowieckie prawo zabraniające dostarczania broni nuklearnej do krajów trzecich (co jednak nie przeszkodziło we wcześniejszym dostarczeniu broni na Kubę).

Dlaczego tak zrobił? Zdaniem "Foreign Policy" chodziło o niezależność Kuby. Państwo to nie było bowiem tylko pionkiem w rękach Kremla, a szczery entuzjazm kubańskiej rewolucji wzbudzał w Mikojanie podziw.

Jednak Kreml doszedł do wniosku, że gdyby Castro mógł decydować o taktycznych głowicach jądrowych, sytuacja mogłaby się wymknąć spod kontroli - tak amerykańskiej, jak i rosyjskiej. Dlatego zdecydował się ostatecznie zakończyć kryzys i zostawić Kubańczyków z pustymi rękoma.

Dokument, na który powołuje się "FP", trafił do amerykańskiego National Security Archive podarowany przez syna Mikojana, Sergo.

Autor: jak / Źródło: "Foreign Policy"

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Raporty: