Cameron: Można zmienić i zreformować Unię


- Niektórzy pesymiści twierdzą, że nie ma widoków na zreformowanie UE, więc po prostu trzeba z niej wyjść. Myślę, że się mylą - powiedział premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Zareagował w ten sposób na głosy w szeregach własnej Partii Konserwatywnej wzywające do opuszczenia Wspólnoty.

- Uważam, że można zmienić i zreformować tę organizację - powiedział brytyjski premier na zorganizowanej przez rząd konferencji w Londynie na temat inwestycji. - W interesie Wielkiej Brytanii jest, by pozostała krajem, który ma wyjątkowo dobre powiązania na świecie - podkreślił.

Media: Londyn powinien opuścić UE

Cameron odpowiedział w ten sposób na wtorkowy artykuł w "Timesie" byłego ministra finansów Nigela Lawsona, który napisał, że Londyn powinien opuścić UE, ponieważ plan szefa brytyjskiego rządu zakładający odzyskanie od Brukseli części uprawnień jest z góry skazany na porażkę. Lord Lawson, minister finansów w latach 1983-89 za rządów Margaret Thatcher, zasiada obecnie z ramienia konserwatystów w Izbie Lordów, wyższej izbie brytyjskiego parlamentu. Byłoby lepiej, gdyby W. Brytania pozostała poza blokiem 27 państw, który stał się "biurokratycznym monstrum" - napisał Lawson. Według niego Londyn zyskałby, opuszczając jednolity rynek. "Gospodarcze zyski istotnie przeważyłyby koszty" - ocenił.

Referendum ws. wystąpienia

W przemówieniu pod koniec stycznia Cameron zapowiedział referendum w sprawie statusu brytyjskiego członkostwa w UE przed 2017 r., jeśli wygra wybory w 2015 r. Przed ewentualnym referendum będzie zabiegał o wynegocjowanie nowych warunków brytyjskiego członkostwa.

Autor: rf\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości