Świat

Całe Aleppo pod kontrolą wojsk reżimu. Wydano oświadczenie

Świat


Syryjski reżim poinformował, że przejął w czwartek całkowitą kontrolę nad miastem Aleppo, na północnym zachodzie Syrii, którego wschodnia część była w rękach rebeliantów. W oświadczeniu ogłoszono "powrót bezpieczeństwa do miasta".

Wcześniej syryjska telewizja państwowa podała, że wieczorem z Aleppo wyjechał ostatni konwój z rebeliantami i cywilami, a armia przygotowuje się do wydania komunikatu o zwycięstwie.

Porozumienie o rozejmie

Ewakuacja Aleppo zaczęła się w minionym tygodniu w ramach porozumienia o rozejmie, które przerwało kilkuletnie walki w tym mieście. Jak poinformował w czwartek Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, że w ciągu tygodnia wschodnią część Aleppo opuściło ok. 34 tys. ludzi.

Aleppo w ostatnich miesiącach stało się sceną zażartych walk między siłami opozycji a wojskiem syryjskim, wspieranym przez Rosję i irańskie bojówki. Po trwającym ponad cztery miesiące oblężeniu w połowie listopada syryjska armia i sprzymierzone z nią milicje rozpoczęły ofensywę mającą na celu odbicie Aleppo. Umożliwiła ona odzyskanie zdecydowanej większości dzielnic miasta kontrolowanych przez rebeliantów od lipca 2012 roku.

310 tys. ofiar śmiertelnych

Zakończenie ewakuacji Aleppo to wielkie zwycięstwo reżimu Asada na wojnie, w której od 2011 roku zginęło ponad 310 tys. ludzi, a ponad połowa ludności kraju została zmuszona do ucieczki z domów.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości