TVN24 | Świat

"Ibizagate". Były wicekanclerz Austrii z wyrokiem

TVN24 | Świat

Autor:
tas,
karol
Źródło:
PAP

Były wicekanclerz Austrii Heinz-Christiane Strache został uznany za winnego korupcji i skazany przez Sąd Okręgowy w Wiedniu na 15 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Prokurator w wystąpieniu końcowym określił dowody przeciw 52-letniemu politykowi jako "bardzo poważne". Wyrok nie jest prawomocny.

W maju 2019 roku skandal polityczny na Ibizie ("Ibizagate") doprowadził do zerwania koalicji między Austriacką Partią Ludową (OVP) a Wolnościową Partią Australii (FPO) i przedterminowych wyborów w Austrii. Aferę wywołało nakręcone przez prywatnego detektywa wideo, które pokazywało, jak Heinz-Christiane Strache, podczas spotkania zorganizowanego w hotelu na Ibizie w 2017 roku, obiecywał kontrakty rządowe i inne korzyści w zamian za wsparcie swojej kampanii przed wyborami parlamentarnymi.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Rozważali szereg inwestycji

Nagrania jako pierwsze opublikowały niemieckie serwisy: "Sueddeutsche Zeitung" i "Spiegel". Widać na nich, jak Strache w towarzystwie zaufanego polityka Johanna Gudenusa obiecywał rzekomej bratanicy rosyjskiego oligarchy Igora Makarowa, że jeśli odkupi austriacki dziennik "Kronen Zeitung" i kampanią na jego łamach zapewni FPO wygraną w wyborach, uzyska możliwość dalszych korzystnych inwestycji kapitałowych w Austrii. Kobieta sugerowała, że może zainwestować w Austrii kilkaset milionów euro.

Uczestnicy tego kilkugodzinnego spotkania rozważali szereg "inwestycji", z których część była niezgodna z prawem. Strache radził też rozmówczyni, jak najlepiej przekazać jego partii fundusze z pominięciem przepisów, proponował, by korzystać ze stowarzyszeń użyteczności publicznej jako pośrednika. Strache twierdził, że kilka osób wpłaciło w ten sposób kwoty od pół miliona do dwóch milionów euro.

CZYTAJ: Podawała się za rosyjską inwestorkę, miała pomóc w wyborach. Policja pokazuje zdjęcia bohaterki "Ibizagate"

Prywatna klinika urody

Podczas procesu wypłynęła też sprawa prywatnej kliniki urody z Wiednia, której właściciel – dzięki wpłatom na rzecz FPO w latach 2016-17 i dojściu do zaufanych osób z kręgu Strachego – uzyskał dostęp do państwowego funduszu finansowania placówek medycznych i refundacji usług. Sprawę tę załatwił Strache po wyborach w 2018 roku, już jako wicekanclerz.

Gudenus, współuczestnik rozmów na Ibizie, został skazany za przekupstwo na rok w zawieszeniu. Zarówno on, jak i Strache, nie przyznają się do zarzucanych im czynów. Kary za przyjmowanie łapówek wynoszą w Austrii od sześciu miesięcy do pięciu lat więzienia.

Autor:tas, karol

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: