Świat

Romans i tajne dokumenty. Byłemu szefowi CIA mogą zostać postawione zarzuty

Świat

ISAFSzef CIA miał przekazywać niejawne informacje kobiecie, z którą miał romans

Amerykańscy prokuratorzy zarekomendowali postawienie zarzutów byłemu dyrektorowi CIA gen. Davidowi Petraeusowi w związku z podejrzeniem, że ujawniał tajemnice wywiadu. Petraeus miał przekazywać niejawne informacje swojej kochance - dziennikarce i autorce jego biografii.

"New York Times", który podał tę informację, powołuje się na słowa wysokich urzędników pragnących zachować anonimowość.

Romans z dziennikarką

Dochodzenie departamentu sprawiedliwości skupia się - jak podaje dziennik - na ustaleniu, czy Petraeus dał dostęp do skrzynki pocztowej CIA i przekazywał niejawne informacje swojej kochance, Pauli Broadwell, kiedy stał na czele CIA.

Agenci FBI odkryli bowiem tajne dokumenty zapisane na jej komputerze po odejściu Petraeusa z CIA.

Romans - jak pisała prasa - rozpoczął się w 2011 roku, kiedy Broadwell pracowała nad biografią amerykańskiego generała. Wówczas był on szefem sił USA w Iraku i Afganistanie. Pozamałżeński związek Petraeusa wyszedł na jaw w 2012 roku. Po jego nagłośnieniu Petraeus podał się do dymisji.

Prawnik Petraeusa nie chce komentować sprawy swojego klienta. Sam generał twierdzi, że nigdy nie przekazywał niejawnych informacji Broadwell.

Jeśli prokurator generalny zdecyduje się na postawienie zarzutów Petraeusowi, ten najprawdopodobniej trafi do więzienia.

Autor: pk//rzw / Źródło: CIA

Źródło zdjęcia głównego: ISAF

Raporty: