TVN24 | Świat

Były szef CIA: izraelskie informacje wywiadowcze pomogły zabić Osamę bin Ladena

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

John Brennan, były szef Centralnej Agencji Wywiadowczej, w wywiadzie dla izraelskiego dziennika "Haarec" stwierdził, że informacje dostarczone przez izraelskie służby wywiadowcze przyczyniły się do sukcesu operacji zabicia byłego przywódcy Al-Kaidy, Osamy bin Ladena.

"To była operacja amerykańska, ale informacje wywiadowcze, które przyczyniły się do ostatecznego nalotu na ten dom w Pakistanie, były wynikiem wielu, wielu lat pracy" - twierdzi były szef CIA John Brennan. "Wśród tysięcy fragmentów informacji wywiadowczych były te, które dostarczyli Izraelczycy w wyniku ich operacji wywiadowczych. Była to więc wielka, wielka układanka, którą złożono, a jak wiadomo, Izrael zawsze był jednym z głównych dostawców elementów układanek dla amerykańskiego wywiadu" - wyjaśnia dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej w latach 2013-2017.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Na temat współpracy między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi, której elementami są operacje specjalne, a nawet zabójstwa, John Brennan powiedział, że obejmuje ona wiele zagadnień i regionów świata. "Wysiłki mające na celu współpracę przeciwko organizacjom terrorystycznym, bandyckim państwom i graczom ugruntowały bardzo dobre relacje między amerykańskimi służbami wywiadowczymi i organami ścigania, a ich izraelskimi odpowiednikami" - podkreślił.

"Kilka wyjątkowo ważnych i znakomitych operacji, przy których współpracowały amerykańskie i izraelskie służby wywiadowcze, zakończyły się dużym sukcesem, a większość z nich nigdy nie będzie znana" - dodał.

Osama bin Laden został zabity 2 maja 2011 roku w swej siedzibie w miejscowości Abbotabad na północ od Islamabadu w Pakistanie. Do terrorysty dotarto po ponad czterech latach śledzenia jednego z zaufanych kurierów oraz jego brata - przy czym trop ten uzyskano dzięki zeznaniom osób, zatrzymanych po zamachach z 11 września 2001 roku.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: