Świat

Nie żyje były prezydent Izraela. Miał 94 lata

Świat

Wikipedia (CC BY SA 3.0)Nawon był piątym prezydentem Izraela

Icchak Nawon, piąty prezydent Izraela, zmarł w sobotę w wieku lat 94 - poinformowała jego rodzina. Ten izraelski polityk pochodzenia sefardyjskiego urodził się w Jerozolimie, gdzie jego rodzina mieszkała ponad 300 lat.

Nawon był w latach 1952–63 sekretarzem politycznym premiera Ben Guriona - współtwórcy Izraela. Od roku 1968 działał w Izraelskiej Partii Pracy. Był też przewodniczącym parlamentu (Knesetu).

W latach 1978–83 sprawował urząd prezydenta. Następnie przez dłuższy czas był ministrem edukacji. Karierę polityczną zakończył w roku 1992 i zajął się pisaniem. Jest autorem wielu prac z zakresu historii kultury i folkloru sefardyjskiego. Był też dramaturgiem. (Nawon studiował na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie kulturę islamu, literaturę hebrajską i arabską).

Szef centrolewicowej Izraelskiej Partii Pracy Isaak Herzog wspomina Nawona jako członka pokolenia założycielskiego Izraela, które, jak się wyraził, "budowało nasz narodowy dom własnymi rękami". Lider centrowej Jest Przyszłość (Jesz Atid) Jair Lapid powiedział, że obecnie bardzo brakuje jego umiarkowania i szacunku dla innych.

Autor: kło//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0)