Świat

Były prezydent Mubarak na wolności

Świat


Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak, obalony w 2011 roku podczas arabskiej wiosny, w piątek po sześciu latach wyszedł na wolność - poinformował jego adwokat. Mubarak opuścił szpital wojskowy, w którym odbywał karę, i udał się do domu w Helipolis.

Mubarak był pierwszy przywódcą, który stanął przed sądem po rewolucjach w krajach arabskich, zapoczątkowanych na początku 2011 roku. Najwyższy sąd apelacyjny w Egipcie na początku marca uniewinnił Mubaraka od zarzutu współodpowiedzialności za śmierć setek demonstrantów podczas powstania z 2011 roku, które położyło kres jego blisko 30-letnim rządom.

Kara więzienia odbywana w szpitalu

W roku 2012 Mubarak, jego minister spraw wewnętrznych i sześciu doradców zostało skazanych na kary dożywotniego więzienia, ale dwa lata później sąd wyższej instancji uchylił ten wyrok ze względów proceduralnych i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. 88-letni Mubarak podupadł na zdrowiu i przebywa w szpitalu wojskowym w Kairze, gdzie odbywał karę trzech lat więzienia wymierzoną mu w sprawie o korupcję. W wyniku krwawej rozprawy z demonstrantami na początku 2011 roku zginęło w Egipcie około 850 osób. W lutym 2011 roku na fali tych wystąpień, które trwały 18 dni, Mubarak został zmuszony do ustąpienia po niemal 30 latach sprawowania władzy

Autor: kg, tmw/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: