Świat

Były premier straci immunitet przez kasyno?

Świat

 
wikipedia.orgByły premier Węgier Ferenc Gyurcsany

Podejrzewany o nadużycie władzy b. premier Węgier Ferenc Gyurcsany może stracić immunitet. Komisja parlamentu węgierskiego wystąpiła już z wnioskiem o jego uchylenie, aby prokuratura mogła go przesłuchać w związku z inwestycją w projekt budowy kasyna - poinformowała we wtorek agencja MTI.

Za wystosowaniem wniosku o uchylenie immunitetu Gyurcsany'ego opowiedziało się 6 członków parlamentarnej Komisji Regulaminowej, podczas gdy tylko dwóch było temu przeciwnych - podała MTI, powołując się na szefa tej komisji Gyoergya Rubovszkyego.

Decyzję w sprawie uchylenia immunitetu socjalisty Gyurcsany'ego podejmie parlament, w którym ponad 2/3 miejsc ma centroprawicowa partia Fidesz. Mogłaby ona zostać podjęta pierwszego dnia jesiennej sesji, czyli 12 września, lub w kolejnym tygodniu.

Podejrzewany o nadużycie władzy

Prokuratura chce przesłuchać Gyurcsany'ego w związku z inwestycją w projekt budowy kasyna podczas jego urzędowania na stanowisku premiera, z którego ustąpił po 5 latach w 2009 r. w sytuacji zaostrzającego się kryzysu gospodarczego. Były premier jest podejrzewany o nadużycie władzy.

Sprawa dotyczy transakcji wymiany gruntów, związanej z planowaną budową kasyna Sukoro ok. 40 km na zachód od Budapesztu, do której ostatecznie nie doszło.

Sprawa polityczna?

Gyurcsany twierdzi, że zainteresowanie prokuratury tą sprawą ma podtekst polityczny. - Jest ona nieuzasadniona z profesjonalnego punktu widzenia oraz umotywowana politycznie - powiedział we wtorek agencji Reutera. - Nie mam większych wątpliwości, że prokurator generalny, który jest powiązany z rządzącą partią Fidesz, działa na podstawie bezpośredniego polecenia Fideszu - dodał.

Rzecznik prokuratury odmówił skomentowania tej wypowiedzi.

W liście do Rubovszkyego, który Gyurcsany zamieścił na swojej stronie internetowej, b. premier pisze, że nie ma dowodu, by nadużył władzy, gdy na posiedzeniu w 2008 r. wyraził poparcie dla projektu budowy kasyna. Jak dodał, na posiedzeniu tym nie zapadła decyzja w sprawie przyszłości projektu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org