Świat

"Były polski obóz" we włoskiej prasie

Świat

tvn24Znów się ktoś "pomylił"

Dziennik "La Repubblica" nazwał we wtorek Auschwitz "byłym polskim obozem koncentracyjnym". To kolejny taki błąd we włoskich mediach mimo licznych protestów i monitów ze strony polskiej. Ambasada RP zapowiedziała interwencję w redakcji.

Określenie "były polski obóz koncentracyjny" znalazło się w zamieszczonej w rzymskim dzienniku relacji z podróży edukacyjnej do Auschwitz grupy ponad 144 licealistów z Wiecznego Miasta wraz z burmistrzem włoskiej stolicy Ignazio Marino.

W artykule mowa jest także o tym, że dyrekcja muzeum zwróciła się do strony włoskiej o usunięcie instalacji przygotowanej w latach 80. przez włoskich artystów w pawilonie 21. Uznano, że praca ta nie spełnia kryteriów edukacyjnych i przypomniano, że wśród licznych wizerunków jest tam też sierp i młot. Ambasada RP w Rzymie wielokrotnie protestowała w listach do redakcji przeciwko używaniu sformułowania "polski obóz", wyjaśniając, że jest to były niemiecki nazistowski obóz zagłady. Sformułowanie to pojawia się we włoskich mediach prawie zawsze przy okazji "podróży pamięci", z jakimi młodzi Włosi udają się do Auschwitz. Wyjazdy organizowane są od 20 lat.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24