"Nie zdawałem sobie sprawy z powagi swoich czynów". Były ksiądz oskarżony o pedofilię

TVN24

ReutersWe Francji ruszył proces księdza Bernarda Preynata

W Lyonie ruszył proces oskarżonego o czyny pedofilskie byłego księdza Bernarda Preynata. Oskarżony był protegowanym kardynała Philippe’a Barbarina, który został skazany za tuszowanie przestępstw pedofilskich. Sprawa Preynata rozpoczęła dyskusję o pedofilii w Kościele katolickim we Francji.

75-letni Preynat będzie odpowiadał za wykorzystywanie seksualne w latach 1980-1991 ponad 70 swoich podopiecznych, harcerzy z parafii Sainte-Foy-les-Lyon. Większość z nich była wówczas w wieku od 7 do 10 lat.

Preynat, któremu grozi kara 10 lat więzienia oraz grzywna w wysokości 150 tysięcy euro, powiedział przed sądem karnym w Lyonie, że przyznaje się do winy. - Nie zdawałem sobie sprawy z powagi swoich czynów - dodał w obecności 10 swoich ofiar.

Proces ma trwać tydzień. Biorą w nim udział poszkodowani, ich adwokaci oraz organizacje broniące praw dzieci. Niektóre ofiary podczas procesu mają zeznawać po raz pierwszy.

We Francji ruszył proces byłego księdza Bernarda Preynata
PAP/EPA/ALEX MARTIN

Symbol pedofilskiego skandalu we Francji

Sprawa Preynata stała się symbolem skandalu związanego z tuszowaniem czynów pedofilskich w Kościele katolickim we Francji. Zwierzchnikiem Preynata w czasie, w którym według oskarżenia duchowny miał się dopuszczać nadużyć seksualnych, był arcybiskup Lyonu kardynał Phiippe Barbarin.

W marcu 2019 roku za niezgłoszenie napaści seksualnych Preynata na nieletnich i ich tuszowanie Barbarin został skazany na karę pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. Po werdykcie kardynał oddał się do dyspozycji papieża Franciszka, który nie przyjął jego dymisji w oczekiwaniu na proces apelacyjny. Barbarin zachował tytuł arcybiskupa, ale postanowił na jakiś czas odsunąć się od kierowania archidiecezją lyońską.

CZYTAJ WIĘCEJ O SKAZANIU KARDYNAŁA BARBARINA >

Sprawa ujrzała światło dzienne w 2005 roku

Stowarzyszenie byłych harcerzy La Parole Liberee (Słowo Oswobodzone) nagłośniło sprawę nadużyć seksualnych Preynata w 2005 roku, gdy zgłosiło się kilkadziesiąt ofiar byłego księdza.

Preynat, który miał molestować seksualnie, w tym gwałcić, swoje ofiary w latach 1971-1991, został wydalony ze stanu duchownego w 2019 roku po procesie kanonicznym. Podczas przesłuchań przyznał się do zarzucanych mu czynów, jednak część z nich uległa przedawnieniu.

Były ksiądz Bernard Preynat miał molestować swoje ofiary przez ponad 20 lat
PAP/EPA/ALEX MARTIN

Hierarchowie kościelni zostali powiadomieni o sprawie przez ofiary i ich rodziców już w 1991 roku, jednak nie zostało to zgłoszone organom ścigania, a Preynat był przenoszony do innych parafii.

Preynat miał opinię charyzmatycznego księdza mocno zaangażowanego w wychowanie młodzieży. Przez lata utrzymywał dobre relacje z rodzicami swoich podopiecznych, często będąc gościem w ich domach.

Proces byłego księdza miał się rozpocząć w poniedziałek, ale nastąpiło to z jednodniowym opóźnieniem z powodu strajku adwokatów przeciwko reformie emerytalnej we Francji.

Autor: pp\kwoj / Źródło: PAP