Były gubernator i sojusznik Janukowycza w areszcie domowym

Świat


Sąd rejonowy w Kijowie zastosował areszt domowy wobec Mychajły Dobkina, sojusznika obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i byłego gubernatora obwodu charkowskiego na wschodzie kraju. Dobkinowi prokuratura zarzuca dążenie do zmiany granic państwowych. Sąd zakazał mu opuszczania Kijowa oraz wychodzenia z mieszkania między godz. 14 a 9 rano.

21:34

Krym to nie Kosowo, tam nie doszło do czystek etnicznych, które przesądziły o uznaniu prawa mniejszości albańskiej do samostanowienia - powiedział PAP prof. Janusz Symonides, komentując wtorkową deklarację ws. niepodległości Krymu.

21:31
21:10

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski na Twitterze:

21:00
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/35
21:00

Większość Amerykanów uważa, że Stany Zjednoczone nie powinny zbytnio angażować się w sytuację na Ukrainie - wynika z raportu Pew Research Center. Taką postawę Amerykanie zajmują niezależnie od swych preferencji politycznych. W badaniu Pew niemal dwukrotnie więcej Amerykanów (56 proc.) stwierdziło, że "ważniejsze jest, by USA nie angażowały się zbytnio w sytuację na Ukrainie, niż zajęły twarde stanowisko przeciw działaniom Rosji". Tę drugą opcję wybrało 29 proc. respondentów. 15 proc. stwierdziło, że nie wie, co jest ważniejsze.

20:51

Prokuratura Generalna Ukrainy oceniła, że wtorkowe wystąpienie obalonego prezydenta tego kraju Wiktora Janukowycza w Rostowie nad Donem to prowokacja, której celem jest rozpalanie w kraju konfliktów na tle etnicznym. Prokuratura uznała, że Janukowycz wspiera nastroje separatystyczne w południowo-wschodnich regionach Ukrainy i podważa działalność legalnych władz państwowych.

20:40
20:39

Przedstawiciele UE i USA omawiali na jednodniowym spotkaniu grupy polityczno-eksperckiej w Londynie opcje wobec Rosji i możliwości sankcji w związku z kryzysem na Ukrainie. Polskę reprezentowała wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Rzecznik brytyjskiego MSZ powiedział we wtorek PAP, że spotkanie miało charakter roboczy i żaden komunikat nie będzie wydany.

20:27
20:10

Były generał KGB Oleg Kaługin uważa, że inwazja na Krym może doprowadzić do wojny domowej na Ukrainie, ale nie sądzi, by doszło do konfliktu zbrojnego Rosji z Zachodem. Jego zdaniem prezydent Putin nie może sobie pozwolić na utratę Krymu, bo zostałby usunięty ze stanowiska.

20:09

Szefowie dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej w czwartek spotkają się w Budapeszcie z niemieckim szefem MSZ Frankiem-Walterem Steinmeierem, aby omówić sytuację na Ukrainie - poinformowała węgierska wiceminister spraw zagranicznych.

19:52

Sąd rejonowy w Kijowie zastosował areszt domowy wobec Mychajły Dobkina, sojusznika obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i byłego gubernatora obwodu charkowskiego na wschodzie kraju. Dobkinowi prokuratura zarzuca dążenie do zmiany granic państwowych. Sąd zakazał mu opuszczania Kijowa oraz wychodzenia z mieszkania między godz. 14 a 9 rano – poinformował były gubernator, który śledztwo w swojej sprawie uznał za polityczne, jednak zapowiedział, że nie zrezygnuje z planów startu w wyznaczonych na maj wyborach prezydenckich.

Mychajło Dobkin został uhonorowany Orderem Przyjaźni przez Dmitrija MiedwiediewaAce^eVg | CC BY SA Wikipedia
19:41

Twitterowe konto Euromajdanu donosi, że uprowadzone kilka dni temu na Krymie aktywistki, są już wolne:

19:01

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas spotkania z klubem parlamentarnym swojej partii CDU określiła sytuację na Krymie mianem aneksji - podała agencja dpa. Niemniej szefowa rządu opowiedziała się za kontynuacją rozmów z Rosją.

18:52

MSZ Ukrainy przekazało we wtorek przedstawicielowi ambasady Rosji w Kijowie notę związaną z nielegalną – w ocenie strony ukraińskiej – obecnością na terytorium tego kraju okrętów rosyjskiej Floty Bałtyckiej i Floty Północnej. Ukraińska dyplomacja podkreśliła, że "działalność tych okrętów stanowi zagrożenie dla niepodległości, jedności terytorialnej i niezawisłości politycznej Ukrainy".

18:40

18:32

Szwecja na wniosek strony ukraińskiej wyśle samolot, który wykona w czwartek lot obserwacyjny nad Ukrainą - zdecydował szwedzki rząd. Na pokładzie wojskowego samolotu transportowego TP100 znajdować się będą obserwatorzy z Norwegii, Belgii i Wielkiej Brytanii. Maszyna ma dokonać wysokiej jakości zdjęć.

18:22

18:17

Po oświadczeniu Rosjan dotyczącego rozmowy Kerry-Ławrow, swoje oświadczenie wydał amerykański Departament Stanu. Czytamy w nim, że Kerry powiedział swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi, iż przejmowanie w swoje ręce spraw na Ukrainie przez rosyjską armię jest nieakceptowalne.

18:10

Rosyjskie MSZ oznajmiło, że amerykańska pomoc dla Kijowa będzie nielegalna i niezgodna z amerykańskim prawem.

18:07

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier jest na Litwie, gdzie zapewnił prezydent Dalię Grybauskaite, że Niemcy nie zostawią państw nadbałtyckich samych sobie:

18:04

Komisja spraw zagranicznych Senatu USA nie będzie dziś głosować nad rezolucją ws. Ukrainy. Członkowie komisji nie doszli do porozumienia co do jej treści.

18:02

W Polsce jest już Wiesław Mazur, szef ewakuowanego konsulatu RP w Sewastopolu.

18:01

Julia Tymoszenko przeszła pierwszą operację w berlińskiej klinice, podaje portal lb.ua.

17:59

Grupa studentów w zabawny sposób skomentowała sposób w jaki rosyjskie media relacjonują sytuację na Ukrainie.

17:45

Reporter TVN24 jest w Doniecku:

"Nowy gubernator będzie stać na straży prawa"tvn24
17:15
17:05

W drodze do szkoły:

16:51

Były mer Charkowa Hennadij Kernes uważa, że zatrzymanie w poniedziałek Mychajła Dobkina, byłego gubernatora obwodu charkowskiego i sojusznika obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza, to polityczna zemsta. 22 lutego, kiedy Janukowycz został odsunięty od władzy, Dobkin i Kernes uciekli z Ukrainy i udali się do Rosji, jednak następnie wrócili do kraju. Dobkin był jednym z inicjatorów zjazdu deputowanych (radnych) wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów kraju, przygotowanego przez tzw. Ukraiński Front, powołany w odpowiedzi na trwające od listopada ub.r. do lutego tego roku protesty antyrządowe w Kijowie.

16:44

Przewodniczący Medżlisu (parlamentu) krymskich Tatarów Refat Czubarow oznajmił, że Tatarzy zbojkotują referendum niepodległościowe. Tatarzy stanowią ok. 12 proc. z 2 mln mieszkańców Krymu.

16:41

Polska uznaje integralność terytorialną Ukrainy, a więc nie uznaje deklaracji o niepodległości Krymu - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski.
16:24

Ławrow powiedział też Kerry'emu, jak wynika z komunikatu rosyjskiego MSZ, że prawo mieszkańców Krymu do niezawisłego wyboru ich losu musi być szanowane.

16:22

Szef rosyjskiego SMZ Siergiej Ławrow oświadczył, że w rozmowie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym powiedził, iż w procesie rozwiązywania kryzysu pod uwagę muszą być brane interesy wszystkich Ukraińców ze wszystkich regionów kraju.

16:21

Na kijowskim lotnisku można spotkać premiera:

16:17

Jak informuje "Ukraińska Prawda", prorosyjskie władze Krymu próbują jak nie groźbą to przekupstwem przekabacić ukraińskich żołnierzy na swoją stronę. W grę wchodzą sumy idące w tysiące rubli, a na dowód "UP" pokazuje skan pisma, które pokazał żołnierzom jednej z jednostek w Bakczysaraju wysłannik separatystycznych władz półwyspu.

16:07

Przypominamy całe dzisiejsze wystąpienie Wiktora Janukowycza:

16:01
15:46

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałentyn Naływajczenko powiedział we wtorek na briefingu, że SBU przerwała działania grup, które organizował dywersant, obywatel Rosji, powiązany z jedną z jej służb specjalnych i zatrzymany przez władze Ukrainy. Wcześniej minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow ujawnił, że do zatrzymania "szpiega rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU" doszło w poniedziałek w Doniecku na wschodzie kraju.

15:46
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/35
15:42

Ukraiński komitet ds. radia i telewizji nakazał operatorom kablowym odłączenie sygnału rosyjskich stacji telewizyjnych. Mają na to czas do godz. 19 we wtorek. Komitet wyjaśnił, że decyzja ta spowodowana jest troską o bezpieczeństwo informacyjne państwa. W piśmie do operatorów sieci kablowych wskazano, że powinni oni odciąć przede wszystkim nadawanie takich rosyjskich stacji jak Wiesti, Rossija 24, ORT, RTR Planeta i NTV Mir. W przekazanym mediom komunikacie komitet poinformował, że do południa 11 marca sygnały stacji telewizyjnych z Rosji zablokowało już 50 proc. ukraińskich kablówek. Uzasadniając swoją decyzję, komitet powołał się na ustalenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony z 1 marca, mówiące o "niezwłocznych działaniach, które należy podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego, niepodległości i jedności terytorialnej Ukrainy".

15:34

15:28
15:06

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział, że Unia Europejska oferuje Ukrainie jednostronne korzyści handlowe o wartości ok. 500 mln euro rocznie. Dzięki propozycji KE ukraińscy eksporterzy będą korzystać z preferencyjnych zasad dostępu do rynku UE, przede wszystkim z niższych taryf celnych. Ułatwienia takie przewiduje umowa o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) między UE a Ukrainą, która miała być podpisana wraz z umową stowarzyszeniową.

15:03

Lotnisko w stolicy Autonomicznej Republiki Krymu odwołało we wtorek wszystkie przyloty samolotów z Kijowa, przyjmując jednocześnie loty z Moskwy. Ograniczenia w Symferopolu wprowadzono na pięć dni przed referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji. Pozwolenia na lądowanie na lotnisku w Symferopolu nie otrzymał samolot pasażerski lecący z Kijowa. Podobny los spotkał także maszynę ze Stambułu. Jednocześnie normalnie wylądowały samoloty z Moskwy - wynika z cytowanej przez Reutera informacji pasażerskiej na lotnisku w stolicy Krymu. Port lotniczy w Symferopolu został zajęty przez prorosyjskie uzbrojone grupy, które przez Zachód są identyfikowane jako żołnierze rosyjscy. Mimo ich obecności lotnisko funkcjonowało normalnie, przyjmując zaplanowane loty.

15:02

W ubiegłym tygodniu Władimir Putin zagościł na okładkach wielu tygodników:

14:51
Przedmioty znalezione u zatrzymanego przez SBU mężczyzny oskarżanego o szpiegostwo na rzecz Rosjisbu.gov.ua
14:39
14:27
14:27

Premier Donald Tusk zapowiedział, że z kanclerz Niemiec Angelą Merkel będzie rozmawiał o niemieckich interesach energetycznych z Rosją.

14:21
14:21

Premier Tusk powiedział, że od poniedziałku Europa zacznie wprowadzać sankcje dla Rosji.

13:54

- Na Krymie jest już prawie 19 tysięcy rosyjskich żołnierzy - poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych. Według przedstawionych we wtorek szacunków - blisko 11,5 tys. to żołnierze Floty Czarnomorskiej, a około 7,4 tys. stanowią mundurowi z innych jednostek sił zbrojnych - informuje Interfax-Ukraina.

13:32

Czym tak naprawdę jest Memorandum Budapesztańskie, którego przestrzegania domaga się Ukraina?

13:27

- To był monolog zmęczonego człowieka, który mało kogo już przekonuje - tak wystąpienie Wiktora Janukowycza oceniła... rosyjska gazeta "Izvestia".

13:13

11 miliardów euro - taką pomoc finansową od Komisji Europejskiej może otrzymać Ukraina. Decyzja może zapaść jeszcze dziś - poinformowali Jose Manuel Barroso, szef Komisji Europejskiej i Karel de Gucht, unijny komisarz ds. handlu - podała agencja Interfax Ukraina.

13:10

W ramach kolejnych "niezapowiadanych" manewrów siły zbrojne Rosji przećwiczą jednoczesne desantowanie z powietrza 3500 żołnierzy na terytorium umownego wroga. O rozpoczęciu we wtorek ćwiczeń, w których uczestniczy około 4000 żołnierzy wojsk powietrznodesantowych i 36 wojskowych samolotów transportowych, poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Manewry potrwają do soboty. Będzie to pierwsze od 20 lat masowe desantowanie żołnierzy z powietrza w Rosji. Miejsca zrzutu nie ujawniono. Podano tylko, że w ćwiczeniach bierze udział dywizja powietrznodesantowa z Iwanowa, 245 km na północny wschód od Moskwy.

13:09

Natowski samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia AWACS E-3A ma rozpocząć we wtorek misję w rumuńskiej przestrzeni powietrznej - poinformowało ministerstwo obrony Rumunii. Dzień wcześniej Rada Północnoatlantycka zdecydowała o wykorzystaniu AWACS-ów nad Polską i Rumunią w ramach starań Sojuszu mających na celu monitorowanie kryzysu na Ukrainie.

12:58

- Po raz kolejny zwróciłem się do Rosjan z prośbą o rozmowę telefoniczną z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. Korona mi z głowy nie spadnie. Jestem gotów do rozmów, lecz Rosjanie, niestety, mają zapewne inne problemy, bo w ciągu ostatnich pięciu dni nie mogę porozmawiać ani z prezydentem, ani z premierem Federacji Rosyjskiej - poinformował Arsenij Jaceniuk, premier Ukrainy występując przed Radą Najwyższą.

12:52

Ukraiński parlament rozważy możliwość rozwiązania parlamentu na Krymie. Stanie się to w ciągu kilku najbliższych dni po tym, jak bezprawnymi działaniami władz autonomii zajmie się Trybunał Konstytucyjny - poinformował agencję Interfax-Ukraina Ołeksandr Turczynow, tymczasowy prezydent Ukrainy i przewodniczący Rady Najwyższej.

12:40

Znany ukraiński biznesmen Rinat Achmetow zwrócił się do nowych władz swojego kraju w związku z zatrzymaniem byłego gubernatora obwodu charkowskiego Mychajły Dobkina, by nie zaogniały sytuacji na południu i wschodzie Ukrainy. W oświadczeniu przekazanym we wtorek agencji Interfax-Ukraina Achmetow napisał, że obecnie w południowo-wschodnich regionach kraju jest bardzo skomplikowana sytuacja polityczna i psychologiczna. - Kiedy władza aresztuje jednego z liderów wschodu, to nie uspokaja sytuacji w regionie, lecz jeszcze bardziej ją zaognia. To, czy Mychajło Dobkin jest czy nie jest winny, powinien orzec niezawisły sąd po wszechstronnym dochodzeniu - napisał Rinat Achmetow w oświadczeniu przesłanym agencji Interfax-Ukraina. - Dopóki trwa śledztwo, polityk powinien pozostawać na wolności - oświadczył najbogatszy Ukrainiec. - Stoją za nim setki tysięcy ludzi - przypomniał, wyrażając gotowość wniesienia kaucji i osobistego poręczenia za Dobkina.

12:10

12:05

Parlament Ukrainy zwrócił się do władz krajów, które podpisały Memorandum Budapeszteńskie, by z użyciem wszelkich dostępnych środków zagwarantowały integralność terytorialną i nienaruszalność granic państwa ukraińskiego. Deputowani zwrócili się z tą prośbą do rządów Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, zaś do Rosji, która także jest stroną Memorandum, zaapelowali o wyprowadzenie z Ukrainy swych wojsk.

11:39

Podczas głosowania w krymskim parlamencie nad deklaracją w sprawie niepodległości - za podniosło ręce aż 78 z 81 deputowanych.

11:16

Ukraiński parlament ostrzegł władze Krymu, że podejmie działania jeśli zaplanowane na 16 marca referendum nie zostanie odwołane do środy - informuje Reuters.

11:10

Parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu przyjął deklarację niepodległości - informuje PAP. Deputowani powołują się na decyzję międzynarodowego sądu ONZ w sprawie Kosowa z 2010 r. Według sentencji tamtego orzeczenia - nie jest naruszeniem prawa międzynarodowego jednostronne proklamowanie niepodległości przez część państwa.

11:07

Tutaj możecie obejrzeć całe dzisiejsze wystąpienie Wiktora Janukowycza:

10:59

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy dysponuje dowodami, że w prowokacjach przeciwko ukraińskiej państwowości na terytorium tego kraju zaangażowany jest rosyjski wywiad wojskowy - oświadczył szef SBU Wałentyn Naływajczenko, przemawiając w parlamencie.

- Za dwie godziny odbędzie się konferencja prasowa, na której przedstawię te dowody. Pracownicy Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Rosji (GRU) bezpośrednio uczestniczą w aktach dywersji i przekupywaniu naszych obywateli we wschodnich obwodach kraju, by prowokować tam przemoc i zamieszki - przekonywał Naływajczenko.

10:50

10:34

Konferencję Wiktora Janukowycza krótko podsumował Bartosz Węglarczyk, prowadzący magazyn Świat w TVN24BiŚ

10:29

- Ukraińskie siły zbrojne są w pełnej gotowości bojowej, jednak sytuacja armii jest skomplikowana - poinformował we wtorek p.o. ministra obrony Ukrainy Ihor Teniuch.

- Nasze siły zbrojne przebywają na poligonach zgodnie z planami manewrów, tak na wschodnim, jak i na południowym kierunku, jednak wyniki nie są zadowalające - oświadczył Teniuch z trybuny parlamentu w Kijowie. Według ministra tylko w siłach lądowych, które liczą 41 tys. żołnierzy, spośród których w stałej gotowości bojowej powinno być 20 tysięcy, do natychmiastowego działania gotowych jest zaledwie 6 tys. żołnierzy.

10:25

- Janukowycz chce walczyć z bandytami, a w oczach całego świata to on jest bandytą - komentuje w studiu TVN24 Andrzej Halicki, poseł PO.

10:24

- Janukowycz chce się przedstawiać jako mąż opatrznościowy, który będzie walczyć z "banderyzmem" i faszyzmem. A to niestety oznacza, że na Ukrainie może dojść do eskalacji przemocy - ocenia w studiu TVN24 Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych.

10:21

- Wy, którzy przejęliście władzę, za rozkaz strzelania do ludzi odpowiecie przed sądem. Odpowiecie za mękę narodu - były prezydent Ukrainy wygrażał obecnym władzom. - Wasze działania doprowadziły do tego, że Krym zaczyna pękać. Przetrwamy te trudne czasy, ludzie przejrzą na oczy, kraj powstanie z kolan - zakończył swoje przemówienie Janukowycz. Nie dopuścił do pytań od dziennikarzy.

10:19

- Apeluję do społeczności międzynarodowej, aby nie dawała pieniędzy bandytom, nie wspierała niekonstytucyjnych przewrotów - Janukowycz odniósł się do planów pomocy Ukrainie, jakie ma Zachód.

10:18

Janukowycz zapowiada, że wróci na Ukrainę walczyć o władzę. Nie ma jednak wątpliwości, że nadchodzące wybory prezydenckie, zaplanowane na 25 maja, będą w jego ocenie nielegalne.

10:16

- Na Ukrainie panuje anarchia, opamiętajcie się - zaapelował, przypominając, że wg niego jest nadal pełnoprawnym prezydentem. - Żyję i nie ustąpiłem - podkreśla.

10:14

- Na Ukrainie trwa walka nacjonalistów i neofaszystów, którzy celują w urząd prezydenta - przekonuje Janukowycz.

10:14

- Chciałem powiedzieć, że żyję aczkolwiek nie mogę powiedzieć, że czuję się dobrze, bo nie mogę patrzeć bez trwogi na to, co dzieje się na Ukrainie - rozpoczął Janukowycz.

10:12

Wiktor Janukowycz, jakby chcąc dowieść, że jest w świetnej kondycji fizycznej, będzie przemawiać do dziennikarzy, stojąc (przypomnijmy: na poprzedniej konferencji siedział).

09:59

Za chwilę w sali Ametyst Vertolexpo w rosyjskim Rostowie nad Donem - rozpocznie się konferencja prasowa obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

09:45

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy - Ołeksandr Turczynow: planujemy powołać Gwardię Narodową i ogłosić częściową mobilizację.

09:42

09:41

Tymczasem w Polsce:

09:37

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk po raz kolejny opowiedział się za pokojowym uregulowaniem konfliktu z Rosją, która od końca lutego kontroluje należący do jego kraju Półwysep Krymski.

09:14

- W Doniecku w poniedziałek wieczorem aresztowano rosyjskiego szpiega. Stało się to w kompromitujących go okolicznościach - poinformował ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow, donosi agencja Interfax-Ukraina. Polityk nie podał jednak szczegółów zdarzenia. Minister powiedział także, że trwają negocjacje w sprawie uwolnienia dziennikarzy, którzy mieli zostać uprowadzeni na Krymie.

09:11

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmaier podczas wizyty w Estonii ostrzegł Rosję, że jeśli ta do weekendu nie zmieni postawy wobec Ukrainy - to w poniedziałek Unia Europejska będzie dyskutować o sankcjach wobec niej. Podkreślił też, że UE nie dąży do konfrontacji, ale działania Rosjan wymagają podjęcia odpowiednich kroków dyplomatycznych.

08:59

Amerykański departament obrony informuje o większej liczbie F-16, które wezmą udział w ćwiczeniach w Polsce w nadchodzących dniach.

08:54

- W obiegu przez jakiś czas funkcjonować będą i ruble i hrywny - to słowa Władimira Konstantinowa, przewodniczącego Rady Najwyższej Krymu, które przytacza agencja Interfax-Ukraina. Polityk w ten sposób opowiada o przyszłości autonomii, jeśli ta w wyniku referendum odłączy się od Ukrainy.

Wg niego taki "stan przejściowy" może potrwać ok. 6 miesięcy. - Pensje jednak będą wypłacane już w rublach, ceny też tak będą podawane - zaznaczył. Przypomnijmy - referendum ws. włączenia krymskiej autonomii w skład Federacji Rosyjskiej ma odbyć się w najbliższą niedzielę, jego legalność podważa jednak Ukraina oraz państwa zachodnie.

08:41
08:25

- Rząd Ukrainy nie rozważa żadnych projektów mających na celu włączenie kraju do struktur NATO - oświadczył szef dyplomacji Ukrainy - Andrij Deszczyca w wywiadzie udzielonym agencji Interfax-Ukraina.

08:10

Bank Światowy w 2014 roku może pożyczyć Ukrainie aż 3 miliardy dolarów, które mają pomóc w przeprowadzeniu koniecznych w tym kraju reform - donosi agencja Interfax Ukraina.

08:08

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius oświadczył, że zaplanowane na niedzielę referendum na Krymie - w świetle prawa - nie będzie wiążące. Dodał także, że sankcje UE mogą zostać nałożone na Rosję być może nawet w tym tygodniu.

07:42

A głosowanie w referendum na Krymie już w najbliższą niedzielę. O superkrótkiej kampanii, jej wpadkach, hasłach i ogólnym kolorycie - pisze dziennikarz tvn24.pl Grzegorz Kuczyński.

07:39

21 marca - niższa izba rosyjskiego parlamentu, a więc Duma Państwowa' rozpatrzy wniosek Krymu o przyłączenie go do Federacji Rosyjskiej.

07:23

Według najnowszych doniesień - Wiktor Janukowycz ma wygłosić przemówienie dziś ok. godz. 10 (polskiego czasu) w rosyjskim Rostowie nad Donem - poinformował Wojciech Bojanowski na antenie TVN24.

OMON i ludzie z psami. Przygotowania do wystąpienia Janukowycza w Rostowietvn24
07:07

Krwawy incydent na przejściu granicznym w miejscowości Czonhar, łączącej Krym ze stałym lądem. Jak informuje TVN24 - siły tzw. "samoobrony krymskiej" postrzeliły tam mężczyznę, który transportując pomoc humanitarną (m.in. jedzenie, namioty i koce), próbował przekroczyć granicę. Ranny trafił do szpitala.

06:50

- Konflikt krymski przypada w bardzo złym czasie dla budzącej się po kryzysie światowej gospodarki - uważa sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - Angel Gurria. Dodał, że kraje członkowskie czeka dyskusja w sprawie Rosji, która stara się od lat wejść do Organizacji.

- Problem związany z Ukrainą jest ważny, jednak moment, w jakim się to dzieje jest bardzo zły. Próbujemy bowiem odbudować zaufanie (w gospodarce - red.) - powiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Gurria.

04:32

We wtorek w Rostowie nad Donem ma odbyć się konferencja, na której swoje oświadczenie wygłosi odsunięty od władzy Wiktor Janukowycz.

- Wystąpienie zaplanowane jest na godzinę 12.00 czasu moskiewskiego, czyli 9.00 polskiego. To oświadczenie jest owiane aurą tajemnicy. Nie wiadomo nawet, gdzie się odbędzie. Będzie szansa, by zweryfikować wszystkie pogłoski z ostatnich dni - podkreślił reporter TVN24 Wojciech Bojanowski.

Miejsce i czas wystąpienia Janukowycza wciąż są nieznanetvn24
04:29

Poniedziałkowe wydarzenia na Ukrainie w skrócie: szef dyplomacji Ukrainy Andrij Deszczyca oświadczył, że jego kraj nie rozpatruje na razie możliwości zerwania umów o stacjonowaniu na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Jednocześnie premier Arsenij Jaceniuk dopuścił możliwość rozszerzenia autonomii Krymu. Ale stawia warunek: pełne wycofanie się sił rosyjskich z samego półwyspu. Nowe władze walczą z separatystami na wschodniej Ukrainie. Prokuratura zatrzymała byłego gubernatora obwodu charkowskiego.

04:26
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/35
04:26

RELACJA Z PONIEDZIAŁKU

Autor: kk/mieś / Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters