Byli więźniowie Guantanamo aresztowani w Belgii. Mieli rekrutować dżihadystów

W Guantanamo wciąż przetrzymywanych jest ponad 100 osób American Forces Press Service | Kathleen T. Rhem

Dwaj byli więźniowie Guantanamo zostali aresztowani w Belgii. Są podejrzani o rekrutowanie bojowników do walk w Syrii - poinformowała w piątek belgijska prokuratura.

Dwaj mężczyźni byli więźniami Guantanamo w latach 2001-2005. Jeden z nich to Moussa Zemmouri, 37-letni Belg marokańskiego pochodzenia, który został schwytany w afgańskiej prowincji Kandahar po atakach 11 września 2001 r. W 2005 r. został odesłany do Belgii.

O drugim z zatrzymanych wiadomo jeszcze mniej. Przez prokuratorów nazywany jest Soufiane A. Jest Algierczykiem, miał podróżować do Syrii.

Mężczyźni zostali aresztowani w czwartek w Antwerpii wraz z trzema innymi osobami. Jak wyjaśnił rzecznik belgijskiej prokuratury Jean-Pascal Thoreau, usiłowali dokonać napadu z bronią w ręku.

Byli więźniowie Guantanamo znajdowali się pod stałą obserwacją policji, dlatego postawiono im również zarzuty związane z terroryzmem. Są bowiem podejrzani o rekrutowanie dżihadystów do walki w Syrii.

Koniec z Guntanamo?

Szacuje się, że pomiędzy 2011 r. a grudniem 2013 r. do dżihadystów dołączyło 300 Belgów. Belgię wyprzedzają w tym niechlubnym rankingu jedynie Wielka Brytania i Francja.

Więzienie na terenie bazy Marynarki Wojennej USA w Guantanamo (Kuba) zaczęło działać na początku 2002 r. Po atakach z 11 września 2001 r. miały tam trafiać zatrzymane w ramach wojny z terroryzmem osoby niebędące obywatelami Stanów Zjednoczonych.

Od tamtego czasu więzienie zyskało niechlubną sławę i stało się symbolem niesprawiedliwości. Osadzeni skarżyli się, że byli torturowani, a obrońcy praw człowieka wytykają długotrwałe przetrzymywanie bez wyroku.

Zamknięcie więzienia Guantanamo było jednym z celów, które w 2009 r. wyznaczył sobie Barack Obama, gdy obejmował urząd. Biały Dom poinformował w środę, że kończy przygotowywać plan dotyczący zamknięcia obozu.

W Guantanamo przebywa obecnie 116 więźniów.

Autor: kg/tr / Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: American Forces Press Service | Kathleen T. Rhem