Była "nowym Rasputinem". Uzdrowicielka elit ZSRR nie żyje


Juna Dawitaszwili, oficjalnie znana jako Jewgienia Juwaszewna Sardis, była "uzdrowicielka" elit Związku Radzieckiego, z której usług korzystał m.in. sekretarz generalny KPZR Leonid Breżniew, zmarła w Moskwie w wieku 65 lat.

Dawitaszwili mówiła o sobie jako astrologu i poetce. Już w młodości twierdziła, że posiadła moce pozwalające jej uzdrawiać ludzi i przedłużać im życie.

Z jakichś przyczyn zyskała wielką sławę wśród moskiewskich elit politycznych i w latach 70. - mając niespełna 30 lat - stała się nadworną "cudotwórczynią" dbającą m.in. o zdrowie Leonida Breżniewa, innych członków Komitetu Centralnego KPZR, radzieckich intelektualistów, ludzi nauki, a także aktorów.

Przez lata o jej istnieniu sowieckie społeczeństwo nie wiedziało. Pojawiła się po raz pierwszy w gazetach i telewizji na przełomie lat 80. i 90., w okresie pierestrojki. Media pisały o niej jako "nowym Rasputinie".

Juna Dawitaszwili z pochodzenia była Asyryjką. Jej rodzice wyemigrowali po II wojnie światowej z Iranu do ZSRR i osiedlili się w Kraju Krasnodarskim, na północnym Kaukazie.

U szczytu sławy przypadającego na początek lat 90. miała też leczyć hollywoodzkie i europejskie gwiazdy kina. Zniknęła z życia publicznego w 2001 r., po śmierci swego syna.

Na wieść o jej śmierci prezydent Rosyjskiego Towarzystwa Astrologicznego porównał ją w poniedziałek do słynnego barda Władimira Wysockiego, mówiąc, że "miała dla ZSRR tak samo wielkie znaczenie jak on".

Autor: adso\mtom / Źródło: rferl.org