Był podejrzany o próbę zamachu na Putina, teraz będzie walczył z separatystami w Donbasie


Mjr Adam Osmajew został nowym dowódcą czeczeńskiego batalionu im. Dżohara Dudajewa, walczącego z separatystami w Donbasie. Zastąpi poległego Isę Munajewa, byłego weterana wojen czeczeńskich z Rosją, który zginął w walkach o Debalcewe.

Adam Osmajew to postać znana zarówno na Ukrainie jak i w Rosji. Trzy lata temu ten major armii Czeczeńskiej Republiki Iczkeria (nieuznawanej na arenie międzynarodowej) został oskarżony o planowanie zamachu na Władimira Putina. Według ukraińskich i rosyjskich służb specjalnych, Putin miał zginąć po wyborach prezydenckich w marcu 2012 r. Śledczy utrzymywali, że zamachowcy zamierzali zdetonować ładunek wybuchowy w pobliżu Prospektu Kutuzowa w Moskwie w czasie przejazdu kolumny samochodowej z Putinem.

Prawnik Osmajew

Osmajew, prawnik z wykształcenia i obywatel Federacji Rosyjskiej pochodzenia czeczeńskiego, został zatrzymany w Odessie w lutym 2012 r. Za próbę zamachu na Putina był sądzony na Ukrainie. Podczas procesu mówił, że śledczy go torturowali.

Mimo starań Moskwy, władze w Kijowie nie wydały go Rosji, a przed ekstradycją uratowała Osmajewa rekomendacja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Osmajew ubiegał się o azyl polityczny na Ukrainie, jednak dostał odmowę. Jak informuje internetowa gazeta "Ukraińska Prawda", 19 listopada zeszłego roku, po 2,5 latach odsiadki w ukraińskim areszcie, major - z braku dowodów - został wypuszczony na wolność. Kilka dni później był już w Donbasie, gdzie walczył z rebeliantami po stronie żołnierzy ukraińskich.

Batalion im. Isy Munajewa

O mianowaniu Osmajewa dowódcą batalionu im. Dżohara Dudajewa poinformowała Amina Okujewa, prywatnie żona majora, wcześniej jego obrończyni podczas ukraińskiego procesu.

Okujewa powiedziała również o planach utworzenia drugiego batalionu czeczeńskiego, walczącego z separatystami w Donbasie – imienia generała Isy Munajewa, który zginął w ostrzale artyleryjskim Debalcewa, ważnego przyczółka wojsk ukraińskich w walce z rebeliantami.

Głos Ramzana Kadyrowa

Głos w sprawie śmierci Munajewa zabrał prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow, który oskarżył o zorganizowanie zamachu na generała... Adama Osmajewa i Aminę Okujewą.

Kadyrow pisał na Instagramie, że "Munajew był pijakiem i niezdolnym do walki, dlatego Osmajew i Okujewa - na zlecenie agentów amerykańskiej CIA i ukraińskiej SBU - postanowili go usunąć".

Przy okazji, prezydent czeczeński zaapelował do rodaków, walczących z separatystami w Donbasie, by "nie dali się wciągnąć w awanturę ukraińskich faszystów, wracali do domów i wychowywali dzieci, bo to nie ich wojna".

Apelu Kadyrowa do Czeczenów, walczących z żołnierzami ukraińskimi po stronie rebeliantów, zabrakło.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: tas\mtom / Źródło: Ukraińska Prawda, vedomosti.ru

Pozostałe wiadomości