Buzek z Medalem Marcina Lutra. Jako pierwszy obcokrajowiec

tvn24Buzek został uznany za "prekursora" obalenia Żelaznej Kurtyny

Jerzy Buzek otrzymał w Heidelbergu Medal Marcina Lutra - najwyższe odznaczenie przyznawane przez Kościół ewangelicki w Niemczech. Były szef Parlamentu Europejskiego i były premier RP jest pierwszym zagranicznym laureatem tego wyróżnienia.

Przewodniczący Rady Kościoła ewangelickiego w Niemczech (EKD) Nikolaus Schneider wspomniał podczas uroczystego nabożeństwa w kościele św. Ducha w Heidelbergu o działalności Buzka w strukturach podziemnej "Solidarności", nazywając go "jednym z prekursorów obalenia żelaznej kurtyny".

Co Buzek zawdzięcza Lutrowi

Jako członek Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Buzek w swoim życiu kierował się maksymą, że chrześcijanie powołani są do przejmowania odpowiedzialności za struktury polityczne - powiedział zwierzchnik EKD. Podkreślił, że jako przewodniczący PE polski polityk wspierał dialog między Kościołami a instytucjami unijnymi. Niemiecka minister pracy Ursula von der Leyen (CDU) w laudacji określiła Buzka mianem "budowniczego nowej Europy". - Polski polityk ucieleśnia zarówno "gwałtowne zwroty i bolesne doświadczenia, jakie w minionych dekadach były udziałem naszych krajów", jak i "radosne chwile i pełne nadziei wydarzenia związane ze zjednoczeniem Europy" - mówiła. Zaznaczyła, że bez odwagi i determinacji takich ludzi jak Buzek nie doszłoby do zjednoczenia Niemiec. Dziękując za wyróżnienie, Buzek podkreślił, że zawdzięcza Lutrowi wiele darów, w tym "prawdę i przekonanie, że trzeba jej zawsze szukać, że trzeba docierać do źródła. W religii jest nim Biblia, w moralności - sumienie, w polityce - dobro wspólne, w życiu społecznym - dobro innego człowieka". Wymienił też odwagę, rozumienie pracy i czasu oraz otwartość. Wskazał na znaczenie solidarności jako cechy najbardziej wartościowej. - Dlatego właśnie w środowisku ludzi pracy narodziła się polska Solidarność - powiedział, dodając: - Nie stało się tak za sprawą Lutra. Ale myślę, że na naszą rewolucję spoglądał przyjaznym okiem. Nadawała ona bowiem pracy i ludzkiemu życiu sens i nadzieję. Medal Marcina Lutra przyznawany jest od 2008 roku osobom wyznania protestanckiego, które działają na rzecz wspólnoty i Kościoła. Wśród poprzednich laureatów jest były prezydent Niemiec Richard von Weizsaecker. 31 października jest obchodzony przez luteran, m.in. w Niemczech, jako Dzień Reformacji, na pamiątkę ogłoszenia przez Lutra w 1517 roku w Wittenberdze 95 tez. To wydarzenie uważane jest za początek Reformacji w Niemczech.

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości