Świat

Bush do Putina: Czechy i Polska integralną częścią tarczy

Świat

TVN24Rosja sprzeciwia się tarczy, bo uważa, że zagrozi jej bezpieczeństwu

- Niepotrzebne są elementy tarczy antyrakietowej w Polsce i w Czechach - mówi prezydent Putin. Bush jednak odpowiada, że oba kraje są integralną częścią systemu.

Prezydent USA George W. Bush powiedział, że Czechy i Polska powinny być "integralną częścią" amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Prezydent Rosji Władimir Putin zaragował odpowiadając: -Nie sądzę,by urządzenia tarczy antyrakietowej w Republice Czeskiej i Polsce były potrzebne.

Putin, który uczestniczył w konferencji prasowej po rozmowach z prezydentem USA George`em W. Bushem, zaproponował rozszerzony plan współpracy w dziedzinie obrony przeciwrakietowej, który objąłby Europę i NATO.

Prezydenci spotkali się w Kennebunkport.

Największy dziennik na zachodnim wybrzeżu, "Los Angeles Times", zwraca jednak uwagę na malejące poparcie dla umieszczenia amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej (NMD) w Polsce, Czechach i w samych Stanach Zjednoczonych. Chociaż wysiłki administracji USA skupione są na przekonywaniu Rosji, że tarcza jej nie zagraża - pisze "L.A.Times" - należałoby może skoncentrować się raczej na przekonaniu opinii do NMD we wspomnianych krajach europejskich, gdzie "poparcie jest cienkie i słabnie".

Gazeta cytuje byłego urzędnika Pentagonu i lobbystę Bruce'a Jacksona, który swego czasu zabiegał o przyjęcie Polski do NATO, a obecnie krytykuje administrację prezydenta Busha, która -jego zdaniem - "źle rozegrała tę sprawę". - Nie było jasnego planu, nie było międzyresortowej dyskusji na ten temat - powiedział Jackson.

Autorzy artykułu przypominają, że Izba Reprezentantów Kongresu obcięła fundusze na budowę tarczy w Europie, a Senat może to zrobić w ciągu najbliższych tygodnii. Tymczasem Pentagonowi zależy na rozpoczęciu budowy bazy rakiet przechwytujących w Polsce w przyszłym roku, aby budowę można było skończyć zgodnie z planem w 2013 r.

- Administracji Busha zostało już tylko półtora roku urzędowania, co oznacza, że zwłoka może być fatalna dla tarczy - pisze "L.A.Times", sugerując, że w razie zwycięstwa Demokraty w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Stany Zjednoczone mogą zarzucić cały plan.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24