Świat

Burza tropikalna Andrea nadciąga nad Florydę

Świat

Aktualizacja:

Andrea, pierwsza tropikalna burza tegorocznego sezonu huraganów, utworzył się w Zatoce Meksykańskiej - poinformował Ośrodek ds. Huraganów w Miami, na Florydzie.

Burza, która otrzymała imię Andrea, znajduje się obecnie w odległości ok. 500 km na południowy zachód od Tampy na Florydzie. Szybkość wiatru dochodzi do 64 km/godz. Na razie Andrea nie zagraża platformom wiertniczym w Zatoce Meksykańskiej służącym do wydobywania ropy i gazu. Według prognoz, burza dotrze do północno zachodnich wybrzeży Florydy w czwartek po południu.

Sezon "bardzo aktywny"

Amerykańscy synoptycy z Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) już wcześniej zapowiadali, że tegoroczny sezon huraganów może być "bardzo aktywny". Według nich, powstanie od 13 do 20 burz tropikalnych, z których 7-11 przekształci się w huragany. Jak podali synoptycy NOAA w publikowanej co roku prognozie, od trzech do sześciu huraganów osiągnie co najmniej trzecią kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, co oznacza, że towarzyszące im wiatry będą wiały z prędkością co najmniej 170 km na godzinę.

Autor: kde\mtom / Źródło: PAP, Reuters