TVN24 | Świat

Grupą bojową NATO w Bułgarii będą dowodzić Włochy

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Włoscy żołnierze. Wideo archiwalne
Reuters ArchiveWłoscy żołnierze. Wideo archiwalne

Bułgarski rząd poinformował w środę, że Włochy przejmą kierownictwo nowej jednostki bojowej NATO, tworzonej w Bułgarii w celu wzmocnienia obrony Sojuszu na jego wschodniej flance. W skład batalionowej grupy - poza Włochami - wejdą również żołnierze z Wielkiej Brytanii, USA, Albanii.

Stacjonującą w Bułgarii batalionową grupą bojową NATO, która powstała na początku tego roku, dowodzić będą Włochy - postanowił w środę rząd w Sofii. W skład grupy wejdzie 800 żołnierzy włoskich, 120 brytyjskich, 150 amerykańskich, 40 albańskich oraz 155 bułgarskich.

Włoski żołnierz. Zdjęcie archiwalneReuters Archive

Żołnierze USA w Bułgarii

Amerykańscy żołnierze przyjechali do Bułgarii w kwietniu - kontyngent przywiózł wozy bojowe piechoty Stryker. W najbliższych tygodniach na wspólne ćwiczenia przyjadą żołnierze brytyjscy i włoscy.

W 2016 roku NATO rozpoczęło tworzenie grup bojowych, mających na celu wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. Grupy takie powstały już w Polsce, na Litwie, na Łotwie i w Estonii. Państwami ramowymi tworzącymi batalionowe grupy bojowe w tych krajach są - odpowiednio - Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości