TVN24 | Świat

"Nie do przyjęcia jest, by dwa kraje blokowały tak ważną decyzję". Portugalia o wecie unijnego budżetu

TVN24 | Świat

Autor:
ft
Źródło:
Reuters, PAP
Sokołowski: weto polski nie zablokuje powiązania unijnego budżetu z praworządnością
Sokołowski: weto polski nie zablokuje powiązania unijnego budżetu z praworządnością TVN24
wideo 2/8
TVN24 Sokołowski: weto polski nie zablokuje powiązania unijnego budżetu z praworządnością

Portugalia potępiła w piątek działania Polski i Węgier zmierzające do zablokowania unijnego budżetu oraz funduszu odbudowy po pandemii COVID-19 – poinformowała Agencja Reutera. - Praworządność jest jedną z podstawowych wartości i zasad obowiązujących w Unii Europejskiej – powiedział portugalski minister spraw zagranicznych. 

Polska i Węgry sprzeciwiły się rozporządzeniu w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności. Pozostałe 25 państw Unii Europejskiej zaakceptowały tę propozycję. W związku z tym przedstawiciele rządów Polski i Węgier zapowiadają możliwość weta kolejnego wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. Elementem pakietu budżetowego jest też tak zwany fundusz odbudowy po epidemii COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Nie do przyjęcia jest, by dwa kraje członkowskie mogły blokować decyzję, która jest tak ważna dla całej Unii Europejskiej oraz dla odbudowy Europy – powiedział w piątek w czasie wideokonferencji minister spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santos Silva. Jak dodał, "praworządność jest jedną z podstawowych wartości i zasad obowiązujących w Unii Europejskiej".

Morawiecki: stanowisko się nie zmienia

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w piątek, że "nie jesteśmy w stanie przyjąć budżetu na kolejne siedem lat w przypadku, jeśli równolegle będzie przyjmowane rozporządzenie" uzależniające przekazywanie środków unijnych od przestrzegania praworządności w kraju członkowskim. - Nasi partnerzy o tym wiedzą, to stanowisko się nie zmienia - dodał.

Szef węgierskiego rządu Viktor Orban oświadczył w piątek, że "nie ma pośpiechu", by uzyskać porozumienie budżetowe jeszcze w 2020 roku. - Zostawmy prawne status quo niezmienione i wszystko pójdzie gładko i szybko - dodał. Jak zasugerował, w przypadku braku porozumienia głównym poszkodowanym będą inne kraje UE, a nie Polska i Węgry.

W poniedziałek wieczorem w Warszawie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem, aby omówić dalsze działania w kontekście negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej. Było to kolejne w ostatnich dniach spotkanie obu premierów. W ubiegły czwartek w Budapeszcie szefowie rządów Polski i Węgier podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności".

W ubiegły piątek premier Morawiecki rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Niemcy w ramach prezydencji w Radzie UE prowadzą obecnie negocjacje budżetowe. Po rozmowie premier poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

Unijny budżetPAP

Autor:ft

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości