Świat

Antynarkotykowe testy dla dziennikarzy. Burmistrz z Budapesztu ma pomysł

Świat


Burmistrz jednej z dzielnic Budapesztu chce wprowadzić obowiązkowe coroczne testy antynarkotykowe dla dziennikarzy, młodzieży w wieku 12-18 lat oraz wyłanianych w wyborach polityków. Propozycją zajmie się w poniedziałek frakcja parlamentarna rządzącego Fideszu.

Mate Kocsis, burmistrz budapeszteńskiej 8. Dzielnicy jest w Fideszu dyrektorem ds. komunikacji społecznej. Propozycję swą ogłosił późnym wieczorem w piątek na Facebooku. Zapowiedział, że zwróci się do deputowanych Fideszu o zaproponowanie odpowiedniej ustawy.

Jak oświadczył, badane powinny być "osoby najbardziej zagrożone, ludzie podejmujący decyzje i kształtujący opinię publiczną".

Debata na pomysłem w poniedziałek

Rzecznik frakcji Fideszu w parlamencie Bence Tuzson powiedział w sobotę na konferencji prasowej, że propozycja zostanie przedyskutowana w poniedziałek.

Jak zauważa Reuters, partia premiera Viktora Orbana dysponuje obecnie większością 2/3 głosów w parlamencie. Jest to większość pozwalająca na przyjęcie ustaw nawet bez konsultacji i nawet w kilka dni po pojawieniu się jakiejś inicjatywy.

Testy tak, wymiana strzykawek nie

33-letni Kocsis przyczynił się do zakończenia w sierpniu programu wymiany igieł do strzykawek dla narkomanów, którzy przyjmują narkotyki dożylnie. Celem tego programu było powstrzymanie rozprzestrzeniania się tą drogą wirusa HIV i chorób zakaźnych. Od czasu, gdy w 2010 roku został burmistrzem Kocsis wprowadził m.in. zakaz wymierzony w zbieraczy surowców wtórnych oraz kary aresztu dla bezdomnych śpiących na ulicy.

Autor: ktom\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości