TVN24 | Świat

300 par butów na brzegu Dunaju. Ku pamięci ofiar zbombardowanego Teatru Dramatycznego w Mariupolu

TVN24 | Świat

Autor:
tas/
tam
Źródło:
tvn24.pl, Ukraińska Prawda
Czołgi w zrujnowanym Mariupolu (27.03.2022)
Czołgi w zrujnowanym Mariupolu (27.03.2022)TVN24
wideo 2/7
TVN24Czołgi w zrujnowanym Mariupolu (27.03.2022)

W stolicy Węgier, Budapeszcie, odbyła się akcja upamiętniająca ofiary rosyjskiej agresji w Mariupolu - przekazał w niedzielę szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Na brzegu Dunaju zostało ustawionych 300 par butów ku pamięci co najmniej 300 kobiet, dzieci i osób starszych zabitych w czasie rosyjskiego nalotu na Teatr Dramatyczny w centrum Mariupola.

Dmytro Kułeba poinformował o akcji we wpisie na Facebooku. Opublikował też zdjęcie. "Dziś w Budapeszcie odbyła się akcja honorująca pamięć ofiar w Mariupolu, gdzie Rosja dokonała barbarzyństwa, jakiego Europa nie znała z czasów II wojny światowej. Akcja odbyła się w pobliżu pomnika 'Buty na brzegu Dunaju', który honoruje pamięć węgierskich Żydów bezwzględnie eksterminowanych przez nazistów. Przed zabójstwem zmuszali oni ludzi do zdejmowania butów" - napisał w niedzielę szef ukraińskiej dyplomacji.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. 32. DOBA INWAZJI

"Dziś obok rzeźby z brązu pojawiło się 300 par znoszonych butów. Ku pamięci co najmniej 300 kobiet, dzieci i osób starszych zabitych przez rosyjską bombę lotniczą, zrzuconą przez nieludzi na schron w Teatrze Dramatycznym w centrum Mariupola" - dodał Kułeba.

Akcja w Budapeszcie. Zdjęcie udostępnione przez Dmytra Kułebę Facebook/Dmytro Kułeba

Minister spraw zagranicznych przypomniał, że aktywiści, którzy zorganizowali akcję w Budapeszcie, zostali "zainspirowani przemówieniem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego", który wspomniał o Mariupolu w swoim wystąpieniu w czasie szczytu Unii Europejskiej.

Kułeba przytoczył słowa Zełenskiego, że "okrucieństwa Rosjan w Mariupolu w XXI wieku, nie różnią się od okrucieństw nazistów w Budapeszcie w latach 1944-1945". "To wezwanie odbiło się echem w sercach nie tylko Ukraińców, ale także wielu Europejczyków i Węgrów" - dodał minister.

Zbombardowany teatr w Mariupolu

Rosyjskie samoloty zrzuciły dużą bombę na Teatr Dramatyczny w Mariupolu w połowie marca. W schronie pod budynkiem ukryło się, jak podały wówczas lokalne władze, prawie tysiąc cywilów, głównie kobiet i dzieci. Schron wytrzymał uderzenie, zginęło jednak około 300 osób.

Czytaj też: "Matka szukała dzieci pod gruzami. Pięciolatka krzyczała: nie chcę umierać". Byli w teatrze, gdy spadła bomba

"Kolejna potworna zbrodnia wojenna w Mariupolu. Zmasowany rosyjski atak na Teatr Dramatyczny, w którym ukrywały się setki niewinnych cywilów. Budynek jest teraz całkowicie zrujnowany. Rosjanie nie mogli nie wiedzieć, że to schron cywilny. Uratujmy Mariupol! Powstrzymajmy rosyjskich zbrodniarzy wojennych!" - napisał po ataku w mediach społecznościowych Dmytro Kułeba.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/ tam

Źródło: tvn24.pl, Ukraińska Prawda

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Dmytro Kułeba

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości