Świat

Minister obrony zdymisjonowany. Downing Street: stracił zaufanie premier May

Świat


Dotychczasowa minister rozwoju międzynarodowego oraz minister do spraw kobiet i równości Penny Mordaunt została w środę powołana na stanowisko ministra obrony Wielkiej Brytanii, stając się pierwszą kobietą w historii, która zajmuje ten urząd. Wcześniej w środę ze stanowiska tego zdymisjonowany został Gavin Williamson.

46-letnia Mordaunt jest posłanką Partii Konserwatywnej, reprezentuje okręg wyborczy Portsmouth North. Przed wejściem do parlamentu pracowała w sektorze prywatnym. Jest też rezerwistką marynarki wojennej w randze podporucznika.

Dotychczasowy minister obrony Gavin Williamson został zdymisjonowany w związku z wyciekiem do mediów informacji na temat dyskusji Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie wykorzystania technologii chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei w infrastrukturze sieci 5G.

O decyzji poinformowały służby prasowe Downing Street, zaznaczając w oświadczeniu, że premier Theresa May "straciła zaufanie co do jego zdolności do kontynuowania (pracy) na stanowisku ministra obrony".

Minister zdymisjonowany po wycieku informacji

Na początku ubiegłego tygodnia media ujawniły przebieg tajnych dyskusji w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego, podając, że brytyjski rząd zdecydował, iż Huawei nie zostanie zaangażowany do budowy kluczowych elementów infrastruktury 5G, jednak będzie mógł uczestniczyć w tworzeniu mniej istotnych elementów systemu telekomunikacyjnego.

Konserwatywny dziennik "Daily Telegraph" podkreślił wówczas, że wbrew rekomendacjom niektórych ministrów nie zdecydowano o całkowitym wykluczeniu technologii Huawei mimo obaw, iż mogą one posłużyć do zbierania danych wywiadowczych dla władz w Pekinie.

Szczególne obiekcje dotyczące zaangażowania Huawei w budowę brytyjskiej infrastruktury sieci G5 mieli zgłosić ministrowie: spraw wewnętrznych Sajid Javid, spraw zagranicznych Jeremy Hunt, obrony Gavin Williamson i handlu międzynarodowego Liam Fox.

"Szkodliwa" publikacja i współpraca z gigantem

Przeciek do mediów, o który podejrzany był Williamson, dotyczący szczegółów dyskusji na temat Huawei, wywołał duże kontrowersje wśród polityków i mediów, którzy wskazywali na następstwa współpracy z Huawei dla bezpieczeństwa narodowego.

Minister kultury, mediów i sportu Jeremy Wright uznał wręcz, że publikacja tych informacji "jest szkodliwa", ponieważ może utrudnić funkcjonowanie Narodowej Rady Bezpieczeństwa, w której zasiadają m.in. ministrowie i szefowie agencji wywiadowczych.

Brytyjski rząd zapowiedział wówczas przeprowadzenie wewnętrznego postępowania wyjaśniającego w tej sprawie. Podkreślono również, że nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji w sprawie współpracy z gigantem.

Autor: ft/tr/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: