Brytyjski minister obrony: Władimir Putin i jego generałowie odzwierciedlają obecnie faszyzm i tyranię sprzed 77 lat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP

Brytyjski minister obrony Ben Wallace odniósł się do prezydenta Rosji Władimira Putina w swoim przemówieniu wygłoszonym z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. - Poprzez inwazję na Ukrainę Putin, jego otoczenie i generałowie odzwierciedlają obecnie faszyzm i tyranię sprzed 77 lat - powiedział. Dodał, że "ich los musi być także, z pewnością, ostatecznie taki sam".

- Poprzez inwazję na Ukrainę Putin, jego otoczenie i generałowie odzwierciedlają obecnie faszyzm i tyranię sprzed 77 lat, powtarzając błędy totalitarnych reżimów ubiegłego wieku. Ich los musi być także, z pewnością, ostatecznie taki sam - mówił minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace w Narodowym Muzeum Armii w Londynie z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. To pierwszy raz, gdy jakikolwiek brytyjski minister tak otwarcie porównał reżim Putina do nazistowskich Niemiec.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja z 9 maja >>>

- Ich niesprowokowana i nielegalna inwazja na Ukrainę, ataki na niewinnych obywateli i ich domy oraz powszechne okrucieństwa - w tym umyślne wobec kobiet i dzieci - psują pamięć o przeszłych ofiarach i niegdyś chlubną reputację Rosji na świecie - mówił Wallace.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Krajobraz po zbrodni". Reportaż "Czarno na Białym" o rosyjskiej okupacji
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Skrytykował rosyjskich generałów za popełniane w czasie inwazji zbrodnie wojenne oraz niekompetencję, mówiąc, że dają oni "haniebny pokaz samozachowawczości, pogłębiania porażki, gniewu, nieuczciwości i zrzucania winy na innych".

- Rosyjscy generałowie - wspaniale prezentujący się w swoich wypielęgnowanych mundurach paradnych i obwieszeni licznymi medalami - są całkowicie współwinni zawłaszczenia przez Putina dumnej historii ich poprzedników, którzy bronili się przed bezwzględną inwazją, odpierali faszyzm, poświęcali się dla wyższych celów - wskazywał brytyjski minister obrony.

- Wszyscy zawodowi żołnierze powinni być zbulwersowani zachowaniem rosyjskiej armii. Nie tylko jest ona zaangażowana w nielegalną inwazję i zbrodnie wojenne, ale ich najwyżsi rangą dowódcy zawiedli swoich żołnierzy do tego stopnia, że powinni stanąć przed sądem wojennym - stwierdził Ben Wallace.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości