"Wódka, kobiety i karabiny". Skazany za przyłączenie się do separatystów

Świat

Walki w Donbasie trwają od 2014 roku. Na nagraniu: ostrzelana szkoła w obwodzie donieckim facebook.com/Vyacheslav.Abroskin/
wideo 2/36

41-letni Brytyjczyk Benjamin Stimson, który przyłączył się do prorosyjskich separatystów na Ukrainie, został skazany w piątek przez sąd w Manchesterze na pięć lat i cztery miesiące więzienia za działalność terrorystyczną.

Stimson pojechał w sierpniu 2015 roku do Moskwy, a następnie przedostał się nielegalnie na wschodnią Ukrainę, gdzie wstąpił do oddziału walczącego z ukraińskimi siłami rządowymi.

Na Facebooku zamieścił swoje zdjęcie z karabinem automatycznym Kałasznikowa w ręce zaznaczając w podpisie, że Donbas to "wódka, kobiety i karabiny".

Wyrok ma być ostrzeżeniem

Wracając do Wielkiej Brytanii w listopadzie 2015 roku został aresztowany na lotnisku w Manchesterze. Przyznał się do postawionego mu zarzutu wspierania innych osób w dokonywaniu czynów terrorystycznych.

Wydając wyrok sędzia David Stockdale wziął pod uwagę to, że oskarżony nie brał udziału w walkach, choć wspierał rebeliantów "swą obecnością i swym zaangażowaniem".

Szef policji antyterrorystycznej na północno-zachodnią Anglię Russ Jackson wyraził nadzieję, że skazanie Stimsona będzie ostrzeżeniem "dla wszystkich tych którzy choćby rozważają przyłączenie się do konfliktów". Było to pierwsze w Wielkiej Brytanii postępowanie karne dotyczące konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy.

Autor: kg/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Greater Manchester Police

Tagi:
Raporty: