Świat

Brytyjczycy wytropili tajemniczą korwetę w pobliżu Danii

Świat

Wikipedia-CC-BY | TungstenRosyjka korweta typu Stereguszczyj

Brytyjska fregata, która bierze udział w ćwiczeniach NATO na Morzu Bałtyckim, została wysłana w ubiegłym tygodniu do zbadania niezidentyfikowanego rosyjskiego okrętu u wybrzeży Danii - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

HMS Montrose wysłano ku wybrzeżom Danii w czwartek po tym, jak na radarze pojawił się niezidentyfikowany obiekt. Załoga fregaty zidentyfikowała go jako rosyjską korwetę typu Stereguszczyj, FPS Soobrazitielnyj.

Przekazano, że nad okrętem krążył patrol morski, Ił-20.

Brytyjska marynarka określiła incydent jako "rutynowy".

Ćwiczenia na Bałtyku

NATO rozpoczęło ćwiczenia w Europie Wschodniej i na Morzu Bałtyckim w kilka miesięcy od wybuchu kryzysu na Ukrainie. HMS Montrose jest częścią floty z 12 państw, które biorą udział w ćwiczeniach BALTOPS.

Także Rosja prowadzi na Morzu Bałtyckim i na terytorium obwodu kaliningradzkiego manewry wojskowe. Przekazało ono, że okręty zostały połączone w kilka grup taktycznych. Wśród biorących udział w ćwiczeniach Floty Bałtyckiej, Wojsk Powietrznodesantowych i Sił Powietrznych FR okrętów wymieniło niszczyciel Nastojczywyj, a także korwety Strieguszczy", Soobrazitielnyj i Bojkij.

Autor: pk//gak / Źródło: Finanacial Times

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia-CC-BY | Tungsten