Świat

Brytyjczycy szkolą umiarkowaną opozycję. Celem zdobycie Rakki

Świat

defenceimagery.mod.ukLondyn: wspieramy umiarkowaną opozycję

Minister obrony Wielkiej Brytanii Michael Fallon poinformował, że brytyjscy instruktorzy wojskowi szkolą członków umiarkowanej opozycji syryjskiej do walki z bojownikami tzw. Państwa Islamskiego (IS) okupującymi miasto Ar-Rakka.

Fallon mówił o tym w Londynie na spotkaniu z przedstawicielami głównych państw międzynarodowej koalicji walczącej przeciwko IS. Było ono poświęcone dalszym działaniom przeciwko dżihadystom w Syrii i w Iraku. Stany Zjednoczone reprezentował minister obrony Ash Carter. Wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), sojusz kurdyjskich i arabskich ugrupowań zbrojnych, rozpoczęły 6 listopada operację Gniewny Eufrat - ofensywę mającą na celu odbicie Rakki, bastion (IS) w Syrii.

Fallon podał, że prowadzony przez brytyjskich wojskowych instruktaż obejmuje taktykę walki piechoty, pomoc medyczną i wykrywanie ładunków wybuchowych. - Po rozwinięciu pomyślnie przebiegającej ofensywy przeciwko siłom Państwa Islamskiego w Mosulu, utworzyliśmy drugi front pod Rakką. IS traci teren, źródła finansowania i bojowników - oświadczył szef brytyjskiego resortu obrony. Fallon zauważył, że w koalicji, która składa się z 68 państw, Zjednoczonemu Królestwu, przypadła rola lidera jeśli chodzi o operacje lotnicze, wywiad i szkolenie. - W 2017 roku powinniśmy utrzymać dotychczasowe tempo działania, aby zadać terrorystom decydujący cios - podkreślił brytyjski minister.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: defenceimagery.mod.uk

Tagi:
Raporty: