Świat

Brytyjczycy dostarczają broń peszmergom w Iraku

Świat


Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek, że przekazuje Irakowi ciężkie karabiny maszynowe oraz amunicję, potrzebne do walki z bojownikami Państwa Islamskiego. Sprzęt wojskowy trafi do Iraku już w środę.

Sekretarz obrony Michael Fallon powiedział, że wyposażenie ma łączną wartość 1,6 mln funtów.

Brytyjska broń na irackim froncie

Minister tłumaczył, że Londyn czuje się zobowiązany do pomocy irackiemu rządowi i wsparcia sił kurdyjskich, broniących się przed Państwem Islamskim (IS). Dodał, że Wielkiej Brytanii zależy także na promowaniu "niepodległego i demokratycznego Iraku, który będzie potrafił odeprzeć ofensywę IS i przywróci stabilność oraz bezpieczeństwo w całym kraju".

- Siły kurdyjskie są o wiele słabiej wyekwipowane od IS i reagujemy, aby pomóc im się bronić, chronić obywateli i odeprzeć ataki IS - oświadczył Fallon.

Nowy rząd pomoże?

Od czerwca Irak stoi w obliczu ofensywy sunnickich dżihadystów z Państwa Islamskiego, którzy opanowali większość terytorium kraju na północy i zachodzie. Pod koniec czerwca islamiści ogłosili powstanie kalifatu na tych terenach, a także na okupowanych obszarach Syrii.

W poniedziałek w Iraku sformowano nowy rząd, w którym szyicka większość podzieliła się władzą z sunnicką mniejszością. Na czele gabinetu stanął Hajder al-Abadi.

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: //gak/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: