TVN24 | Świat

Walka z łamaniem praw człowieka. Unijny mechanizm wzorowany na ustawie Magnitskiego

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Nawalny: Propaganda Putina stara się przekonać Rosjan, że sankcje są przeciwko nim. Trzeba skupiać się na oligarchach
Nawalny: Propaganda Putina stara się przekonać Rosjan, że sankcje są przeciwko nim. Trzeba skupiać się na oligarchachEBS
wideo 2/3
EBSNawalny: Propaganda Putina stara się przekonać Rosjan, że sankcje są przeciwko nim. Trzeba skupiać się na oligarchach

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej przyjęli na poniedziałkowym spotkaniu w Brukseli nowy unijny reżim sankcyjny za łamanie praw człowieka. Jest on wzorowany na amerykańskiej ustawie Magnitskiego - podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródło unijne.

Nowy mechanizm będzie polegał na możliwości zamrożenia aktywów i zakazie wjazdu na terytorium Unii Europejskiej wydanym wobec konkretnych osób oskarżanych o poważne naruszenia praw człowieka. Prawo wejdzie w życie w najbliższych dniach, po opublikowaniu w dzienniku urzędowym UE.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

W grudniu 2019 roku ministrowie spraw zagranicznych państw UE dali zielone światło dla prac nad takimi ramami prawnymi. Prace nad nowym reżimem sankcyjnym przyspieszyła próba otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, która miała miejsce w tym roku w Rosji.

Na początku września grupa ponad 100 eurodeputowanych wezwała niemiecką prezydencję w Radzie UE i szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella do szybkiego przyjęcia mechanizmu sankcyjnego, aby pociągnąć do odpowiedzialności osoby odpowiadające za próbę zabójstwa Nawalnego.

Sprawa Magnitskiego

W 2012 roku amerykańska Izba Reprezentantów uchwaliła tzw. ustawę Magnitskiego, która pozwala amerykańskim władzom odmówić wydania wizy urzędnikom rosyjskim, odpowiedzialnym za przypadki łamania praw człowieka. Ustawa umożliwia też blokowanie kont bankowych tych osób.

Rosyjski prawnik Siergiej Magnitski zmarł w 2009 roku w wieku 37 lat w więzieniu Matrosskaja Tiszyna w Moskwie. Obrońcy praw człowieka utrzymywali, że został ciężko pobity. Magnitski został aresztowany, gdy podczas przesłuchania w sprawie domniemanych oszustw podatkowych wymienił funkcjonariuszy MSW Rosji zamieszanych w przejęcia spółek i oskarżył ich o zagarnięcie z budżetu państwa równowartości 230 mln dolarów.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości