Bruksela czeka na polskie wyjaśnienia

Aktualizacja:
 
Poacy zaprzeczają więzieniom CIA

Komisja Europejska ciągle nie otrzymała od Warszawy wyjaśnień w sprawie domniemanych tajnych więzień CIA w Polsce. W podobnej sytuacji jest Rumunia.

Jak tłumaczył główny rzecznik KE Johannes Laitenberger, Komisja Europejska wciąż nie dostała odpowiedzi Polski na list z 23 lipca 2007 roku w tej sprawie, a odpowiedź Rumunii uznała za niewystarczającą.

Dlatego 29 stycznia do obu krajów KE wysłała ponowne listy, domagając się odpowiedzi na stawiane w raporcie Rady Europy zarzuty, jakoby na terenie Polski i Rumunii istniały tajne ośrodki CIA. - Oczekujemy odpowiedzi w jak najszybszym możliwym terminie - powiedział Laitenberger.

Brytyjczycy się przyznają

W czwartek do tajnych amerykańskich lądowań na swoim terytorium przyznali się Brytyjczycy. Szef dyplomacji David Miliband oświadczył parlamentarzystom, że amerykańskie samoloty lądowały na brytyjskiej wyspie Diego Garcia na Oceanie Indyjskim, gdzie znajduje się baza US Army.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O WYZNANIU MILIBANDA

Rada Europy oskarża

W przyjętym 26 czerwca 2007 roku przez Radę Europy raporcie szwajcarski senator Dick Marty napisał, że były prezydent Aleksander Kwaśniewski "wiedział i aprobował" rolę Polski w tajnych operacjach CIA prowadzonych na terytorium Polski.

O operacjach CIA w Polsce mieli też wiedzieć ówcześni wysocy rangą funkcjonariusze państwowi: minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński, szef WSI Marek Dukaczewski i Marek Siwiec. Wszyscy zaprzeczyli tym informacjom.

Parlament Europejski podtrzymuje

Osobny raport w sprawie nielegalnej działalności CIA w Europie przyjął też Parlament Europejski. Po rocznej pracy specjalna tymczasowa komisja Parlamentu Europejskiego ds. domniemanych lotów i więzień CIA w Europie przyjęła w listopadzie 2006 roku raport, w którym oskarżyła rządy państw członkowskich o współpracę z USA i ukrywanie jej przed opinią publiczną.

Raport stawia zarzuty 17 krajom, w tym Polsce. I choć w projekcie raportu eurodeputowani napisali, że w Starych Kiejkutach koło Szczytna "mógł istnieć tymczasowy, tajny ośrodek przetrzymywania", to ostatecznie, po głosowaniu, zostało zdanie, iż "nie można stwierdzić, że w Polsce były zlokalizowane tajne ośrodki przetrzymywania" więźniów CIA.

Komisja Europejska popiera zarzuty

Komisja Europejska od początku pojawienia się w prasie amerykańskiej w listopadzie 2005 roku informacji o istnieniu tajnych więzień CIA w Europie, zdecydowanie popierała dochodzenia Rady Europy. Tłumaczyła, że sama nie ma kompetencji, by badać tę sprawę. Wielokrotnie apelowała też do krajów członkowskich o przeprowadzenie własnych dochodzeń.

Polskie władze wielokrotnie zapewniały, że na terenie Polski żadnych tajnych więzień nie było.

Źródło: PAP, tvn24.pl