TVN24 | Świat

"Sojusznicy reżimu, zwłaszcza Rosja, starali się zablokować wysiłki pociągnięcia go do odpowiedzialności"

TVN24 | Świat

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ambasador USA przy tej organizacji oświadczyła, że Rosja blokowała próby pociągnięcia Syrii do odpowiedzialności za użycie broni chemicznej. Rosyjski ambasador nie zgodził się z tym twierdzeniem. Przekonywał, że Syria pod wpływem Moskwy "pozbyła się wszystkich swoich arsenałów broni chemicznej".

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ przeprowadzono w formie wideokonferencji. Podczas niej ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield stwierdziła, że "wszyscy wiemy, że reżim Baszara al-Asada wielokrotnie używał broni chemicznej". - Dlaczego więc rząd Syrii nie został pociągnięty do odpowiedzialności? – pytała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Odpowiedź jest niestety prosta. Reżim Asada próbował uniknąć odpowiedzialności, utrudniając niezależne śledztwa i podważając rolę i pracę Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) – dodała amerykańska dyplomatka. Jej zdaniem "sojusznicy reżimu, zwłaszcza Rosja, również starali się zablokować wszelkie wysiłki w celu pociągnięcia reżimu Baszara al-Asada do odpowiedzialności".

- Rosja broniła reżimu Asada pomimo [przeprowadzonych przez Syrię - przyp. red.] ataków bronią chemiczną, torpedowała prace OPCW i podważyła wysiłki w celu pociągnięcia reżimu Asada do odpowiedzialności za użycie przez niego broni chemicznej i wiele innych okrucieństw – podkreśliła Thomas-Greenfield.

Rosyjski ambasador przy ONZ: za radą Rosji Syria w dobrej wierze przyłączyła się do OPCW

Jej rosyjski odpowiednik Wasilij Nebenzia zaprzeczył tym oskarżeniom i zapewniał, że "za radą Rosji Syria w dobrej wierze przyłączyła się do OPCW i pozbyła się wszystkich swoich arsenałów broni chemicznej".

Według ONZ, która w przeszłości oskarżała Syrię o ataki chemiczne, Damaszek nadal nie odpowiedział na 19 pytań zadawanych od lat na temat obiektów, które mogłyby zostać użyte do produkcji lub składowania broni chemicznej. Syria - twierdząc, że działa zgodnie z prawem międzynarodowym - odrzuciła wszystkie oskarżenia wysuwane przez Zachód.

Opublikowany w 2019 roku końcowy raport ONZ w sprawie użycia broni chemicznej w syryjskiej Dumie w 2018 roku stwierdził, że na miasto to zrzucone zostały dwa pojemniki zawierające chlor, w wyniku czego zginęły 43 osoby. Wcześniej, według ONZ, syryjskie siły rządowe trzykrotnie użyły broni chemicznej przeciwko ludności cywilnej.

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości