"Zegar już nie tyka. To jest dzień ulgi"

Autor:
ads/adso
Źródło:
Reuters

- Jedność i siła Europy opłaciły się. Dopilnujemy, by chronić naszych obywateli, naszych rybaków, naszych producentów - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron, komentując porozumienia zawarte między Wielką Brytanią i Unią Europejską. - To dzień ulgi, ale splamiony smutkiem, jeśli porównamy to, co było wcześniej, z tym, co nas czeka - ocenił główny unijny brexitowy negocjator Michel Barnier.

Brytyjski premier Boris Johnson poinformował w czwartek po południu, że Wielka Brytania i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej, która zacznie obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Ten upłynie 31 grudnia o północy.

Brytyjski rząd w wydanym oświadczeniu zapewnił, że "wszystko, co obiecano Brytyjczykom w referendum w 2016 roku i w zeszłorocznych wyborach powszechnych, zostało osiągnięte dzięki temu porozumieniu". "Odzyskujemy kontrolę nad naszymi pieniędzmi, granicami, prawem, handlem i naszymi łowiskami" - napisano. 

Boris JohnsonPippa Fowles/No10 Downing Street/Anadolu Agency/Getty Images

"Jedność i siła Europy opłaciły się"

Agencja Reutera przytacza wypowiedzi "kluczowych graczy" w sprawie zawartego porozumienia.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że spodziewa się szybkiej decyzji ze strony Niemiec w sprawie umowy. - Rząd federalny dokładnie przestudiuje tekst porozumienia. Ale nie startujemy od zera, bo Komisja Europejska na bieżąco informowała państwa członkowskie o przebiegu całego procesu negocjacyjnego - wyjaśniła.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że "jedność i siła Europy opłaciły się". - Porozumienie zawarte z Wielką Brytanią jest kluczowe, by chronić naszych obywateli, naszych rybaków, naszych producentów. Dopilnujemy, aby tak właśnie było - zapewnił.

"To jest dzień ulgi"

Główny negocjator brexitowy ze strony UE Michel Barnier powiedział, że "to jest dzień ulgi", bo "zegar już nie tyka". - Ale ten dzień jest splamiony smutkiem, jeśli porównamy to, co było wcześniej, z tym, co nas czeka - zaznaczył.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oceniła, że "to była długa i kręta droga, ale mamy dobrą umowę". - To uczciwe, wyważone porozumienie i właściwe, i odpowiedzialne postępowanie dla obu stron - mówiła.

"Czekamy na kontynuację naszej silnej relacji"

Agencja Reutera cytuje też wypowiedź urzędnika Departamentu Stanu USA, którego nazwiska nie podaje. - Wspieramy Wielką Brytanię w jej suwerennej decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej. Czekamy na kontynuację naszej silnej relacji zarówno ze Zjednoczonym Królestwem jak i Unią Europejską - miał wskazać urzędnik.

Zapewnił, że "Stany Zjednoczone są zdecydowane negocjować kompleksową umowę o wolnym handlu z Wielką Brytanią".

Autor:ads/adso

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Pippa Fowles/No10 Downing Street/Anadolu Agency/Getty Images

Pozostałe wiadomości