May: może nie dojść do ponownego głosowania nad umową w sprawie brexitu

TVN24


W razie braku poparcia parlamentarzystów mogę zrezygnować z ponownego głosowania nad projektem umowy wyjścia z Unii Europejskiej - napisała w piątek w liście do posłów brytyjska premier Theresa May. Otwierałoby to drogę do bezumownego opuszczenia Wspólnoty lub długiego opóźnienia brexitu.

Szefowa rządu w liście wyliczyła dostępne dla parlamentarzystów opcje, tłumacząc, że "jeśli będzie się wydawało, że nie ma wystarczającego poparcia dla przedstawienia propozycji w przyszłym tygodniu lub Izba (Gmin - red.) ponownie ją odrzuci, to możemy poprosić do 12 kwietnia o ponowne przedłużenie procesu wyjścia z UE, ale to wymagałoby zorganizowania wyborów do Parlamentu Europejskiego".

To pierwsza taka sugestia premier, że bierze pod uwagę scenariusz, w którym zrezygnowałaby z ponownego głosowania w tej sprawie. Gdyby zdecydowała się na taki krok, to zrezygnowałaby z przedstawionej jej przez Radę Europejską mniej niż 24 godziny wcześniej ścieżki do przyjęcia i ratyfikacji porozumienia w terminie do 22 maja.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w UE w dniach 23-26 maja. May powtórzyła jednak, że "stanowczo wierzy, że byłoby niewłaściwe zwrócenie się do Brytyjczyków, aby wzięli udział w tych wyborach trzy lata po tym, gdy zagłosowali za wyjściem z UE".

May "gotowa do kapitulacji"

List został wysłany zaledwie kilka godzin po tym, jak lider północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) w brytyjskim parlamencie Nigel Dodds ostrzegł, że w jego ocenie "jeśli chodzi o umowę wyjścia (z UE), to nic się nie zmieniło". - Nie zaakceptujemy żadnego porozumienia, które stanowi długoterminowe zagrożenie dla konstytucyjnej i gospodarczej integralności Zjednoczonego Królestwa - dodał.

Polityk oskarżył także May o to, że była "dalece zbyt gotowa do kapitulacji" wobec oczekiwań Unii Europejskiej zgadzając się m.in. na przesunięcie daty brexitu.

Głosy posłów eurosceptycznego skrzydła rządzącej Partii Konserwatywnej i DUP są kluczowe dla May, jeśli chce mieć realną szansę na to, że parlament przyjmie dwukrotnie odrzucany - różnic�� 230 i 149 głosów - projekt porozumienia z UE.

Autor: mm/tr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: