TVN24 | Świat

Ojciec brytyjskiego premiera chce zostać obywatelem Francji. "Zawsze będę Europejczykiem"

TVN24 | Świat

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
TVN24, Reuters

Stanley Johnson, ojciec premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, oświadczył, że jest w trakcie ubiegania się o francuski paszport. - Zawsze będę Europejczykiem, to na pewno. Brytyjczykom nie można powiedzieć: nie jesteście Europejczykami - powiedział.

80-letni Stanley Johnson to były poseł do Parlamentu Europejskiego, który w referendum w 2016 roku głosował za pozostaniem Wielkiej Brytanii w europejskiej wspólnocie. Teraz ojciec brytyjskiego premiera Borisa Johnsona poinformował, że jest w trakcie ubiegania się o francuski paszport, aby zachować więzi z Unią Europejską po brexicie. Powiedział radiu RTL, że chce zostać obywatelem Francji także ze względu na silne powiązania rodzinne z tym krajem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Zawsze będę Europejczykiem"

- Jeśli dobrze to rozumiem, jestem Francuzem. Moja mama urodziła się we Francji, jej matka była całkowicie Francuzką, podobnie jak jej dziadek. Więc chodzi mi o odzyskanie tego, co już mam - tłumaczył po francusku Johnson senior. - Zawsze będę Europejczykiem, to na pewno. Brytyjczykom nie można powiedzieć: nie jesteście Europejczykami. Więzi z Unią Europejską są ważne - dodał.

Jego syn, premier Boris Johnson, był jedną z głównych twarzy kampanii probrexitowej w referendum w 2016 roku. Szef brytyjskiego rządu twierdzi, że Wielka Brytania może "świetnie prosperować" jako w pełni suwerenny kraj poza Unią Europejską, którą uważa za nadmiernie zbiurokratyzowaną.

Jednak w środę, kiedy brytyjski parlament zatwierdził nową umowę handlową z Unią Europejską, premier zabrał głos w sposób bardziej ugodowy. - To nie koniec Wielkiej Brytanii jako kraju europejskiego. Jesteśmy pod wieloma względami kwintesencją cywilizacji europejskiej i nadal nią będziemy - zapewnił.

Koniec okresu przejściowego, nowy etap relacji z Unią Europejską

24 grudnia Wielka Brytania i Unia Europejska doszły do porozumienia w sprawie umowy, która będzie regulować relacje handlowe między obiema stronami po zakończeniu o północy z 31 grudnia na 1 stycznia okresu przejściowego po brexicie. Umowa została uzgodniona w wyjątkowo krótkim czasie, zwłaszcza jak na rozmiar powiązań handlowych pomiędzy obydwoma stronami, bo negocjacje rozpoczęły się na początku marca.

W środę rano w Brukseli umowę oficjalnie podpisali przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, zaś po południu to samo w Londynie zrobił brytyjski premier Boris Johnson.

Wielka Brytania zdecydowała się na wystąpienie z Unii Europejskiej w efekcie referendum z czerwca 2016 roku, gdy za takim rozwiązaniem opowiedziało się 52 procent głosujących. Formalnie wystąpiła ona z Unii Europejskiej 31 stycznia 2020 roku, po czym rozpoczął się 11-miesięczny okres przejściowy.

Autor:mjz//rzw

Źródło: TVN24, Reuters

Tagi:
Raporty: