Pelosi ostrzega przed konsekwencjami, "jeśli Wielka Brytania podważy umowę o brexicie"

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP
Wielka Brytania formalnie opuściła struktury UE 31 stycznia 2020Reuters Archive
wideo 2/36
Reuters ArchiveWielka Brytania formalnie opuściła struktury UE 31 stycznia 2020

Jeżeli Londyn podważy umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, żadna potencjalna umowa handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonym Królestwem nie przejdzie przez amerykański Kongres - ostrzegła przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

"Jeśli Wielka Brytania naruszy ten międzynarodowy traktat i podważy umowę o brexicie, nie będzie absolutnie żadnej szansy na przyjęcie przez Kongres umowy handlowej między USA a Wielką Brytanią" - napisała Pelosi w oświadczeniu. Jak dodała, "umowa jest ceniona przez naród amerykański i będzie dumnie broniona w Kongresie Stanów Zjednoczonych".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

To reakcja na informacje z Wielkiej Brytanii, której rząd ma podjąć kroki podważające zawartą wcześniej umowę z UE o brexicie, jeśli porozumienie handlowe z "27" nie zostanie uzgodnione w październiku. Premier Boris Johnson poinformował Unię Europejską, że umowa o wolnym handlu musi zostać zawarta przed 15 października, a jeśli się tak nie stanie, Wielka Brytania zerwie dalsze negocjacje. W brytyjskich mediach pojawiły się jednocześnie informacje, że tamtejszy rząd przygotowuje przepisy, które zastąpią obecne rozwiązania dotyczące granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Nancy Pelosi przestrzega Londyn przed złamaniem umowy brexitowejPAP/EPA/JIM LO SCALZO

Kontrowersje wobec brytyjskiego projektu

Wywołujący kontrowersje projekt ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym ma - według Londynu - zapewnić "płynne funkcjonowanie" handlu między Anglią, Walią, Szkocją i Irlandią Północną po opuszczeniu przez Wielką Brytanię jednolitego rynku UE i unii celnej wraz końcem tego roku.

Odpowiedzialny brytyjski minister ds. Irlandii Północnej Brandon Lewis przyznał, że tekst ten "narusza prawo międzynarodowe", jednak w "bardzo ograniczony sposób".

Swoje obawy w środę wyraziła także Bruksela, która nie chce osłabienia zobowiązań do utrzymania otwartej granicy między należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną a będącą państwem członkowskim UE Irlandią. Na czwartek swoją wizytę w Londynie zapowiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcovic.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Tagi:
Raporty: