Świat

Premier May: nie zamierzam przepraszać za stawanie w obronie Wielkiej Brytanii

Świat


Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w poniedziałek, że jej rząd planuje w drugim tygodniu stycznia ponownie rozpocząć debatę nad projektem umowy regulującej wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Głosowanie, jak podała szefowa rządu, odbędzie się tydzień później.

Szefowa brytyjskiego rządu Theresa May zapewniła posłów, że podczas ubiegłotygodniowej Rady Europejskiej w Brukseli "wiernie i stanowczo" przedstawiła unijnym liderom wątpliwości Izby Gmin dotyczące mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej, które zagrażają przyszłości umowy wyjścia z UE.

"Nie zamierzam przepraszać"

May tłumaczyła, że przekazała przywódcom pozostałych 27 państw członkowskich, iż dotychczas uzyskane gwarancje były "niewystarczające" i konieczne jest uzyskanie dalszych zapewnień.

- Niektóre z wymian zdań były stanowcze, ale nie zamierzam przepraszać za stawanie w obronie interesów tej izby i całej Wielkiej Brytanii - oświadczyła.

Jak podkreśliła May, we wnioskach z posiedzenia rady Unia Europejska ponownie wyraziła nadzieję, że użycie budzącego kontrowersje mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (tzw. backstop, wprowadzający nieco inny porządek prawny dla Irlandii Północnej) nigdy nie będzie konieczne, gdyż obie strony szybko rozpoczną prace nad nowym porozumieniem w sprawie przyszłych relacji handlowych.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

Autor: asty//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: