Świat

Brexit ma wpływowego zwolennika. Burmistrz Londynu: będę lobbował za wyjściem z UE

Świat

Burmistrz Londytu: w referendum nt. wyjścia z UE zagłosuję "za"
ReutersBurmistrz Londynu poprze wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE

Burmistrz Londynu Boris Johnson ogłosił w niedzielę, że zaangażuje się w kampanię na rzecz wyjścia W. Brytanii z UE, wbrew liderowi swojej partii, premierowi Davidowi Cameronowi, który zapowiedział, że będzie rekomendował pozostanie kraju w Unii. Referendum w tej sprawie odbędzie się 23 czerwca.

Przemawiając do reporterów na schodach swojego domu Johnson stwierdził, że porozumienie, które zawarł premier David Cameron, nie gwarantuje fundamentalnej reformy UE. - Będę namawiał do głosowania za opuszczeniem Unii, ponieważ chcę lepszego porozumienia dla ludzi w Wielkiej Brytanii, aby oszczędzić ich pieniądze i przywrócić kontrolę - powiedział burmistrz Londynu.

Dodał, że mimo lobbowania za wyjściem z UE nie będzie uczestniczył w debatach telewizyjnych przeciwko swojej Partii Konserwatywnej.

"Boleśnie trudna" decyzja

Johnson powiedział, że decyzja, żeby sprzeciwić się zdaniu Camerona (burmistrz Londynu należy do Partii Konserwatywnej, której liderem jest Cameron) była dla niego "boleśnie trudna" i chwalił wysiłek premiera w negocjacjach, ale jego zdaniem reformy uzgodnione w Brukseli dalekie są od wprowadzenia fundamentalnych zmian.

- Wziąwszy pod uwagę czas, jaki miał, David Cameron bardzo dobrze sobie poradził - mówił Johnson. - Ale myślę, że nikt nie może udawać, że to porozumienie stanowi fundamentalną reformę UE lub stosunków Wielkiej Brytanii z Unią - dodał.

Jak oświadczył, "kocha Europę" i Brukselę, w której mieszkał. - Ale nie należy mylić cudów Europy, wakacji w Europie, fantastycznego jedzenia i przyjaźni z projektem politycznym, który działa od wielu dziesięcioleci i teraz grozi, że całkowicie wymknie się spod kontroli demokratycznej - wskazał.

Bez zaskoczenia

Decyzja nie jest uznawana za zaskoczenie, ponieważ Johnson od dawna krytykuje UE, m.in. za pogłębiającą się biurokrację. Johnson jest wymieniany wśród kandydatów do objęcia stanowiska premiera po ewentualnym wycofaniu się Davida Camerona z życia publicznego. Premier zapowiedział, że podczas wyborów w 2020 roku nie będzie ubiegał się o trzecią kadencję. Cameron ogłosił w sobotę, po zawarciu na szczycie w Brukseli porozumienia na temat zmiany zasad członkostwa w UE, że referendum odbędzie się 23 czerwca. Powtórzył, że Wielka Brytania "będzie silniejsza, bezpieczniejsza i dostatniejsza w zreformowanej Unii Europejskiej". Wcześniej w Brukseli oznajmił, że będzie "rekomendować pozostanie Zjednoczonego Królestwa w UE i czerpanie wszystkiego co najlepsze z obu światów".

PRZECZYTAJ O 5 NAJWAŻNIEJSZYCH RZECZACH, KTÓRE WYNEGOCJOWAŁ W BRUKSELI CAMERON

[object Object]
UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 rokutvn24
wideo 2/26

Autor: dln//rzw / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: