May po rozmowach w Brukseli: osiągnęliśmy postęp, rozmowy będą kontynuowane

TVN24


Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i brytyjska premier Theresa May rozmawiali w środę w Brukseli o możliwych alternatywnych rozwiązaniach w sprawie granic Irlandii Północnej po brexicie. May, która domaga się gwarancji, że kontrowersyjny mechanizm awaryjny (backstop) będzie tymczasowy, poinformowała o osiągnięciu postępu w negocjacjach.

Theresa May w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z szefem KE stwierdziła, że negocjacje z Unią Europejską będą kontynuowane "w równym tempie".

- Czas jest kluczowy i w interesie obu stron jest aby, gdy dojdzie do opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, odbyło się to w uporządkowany sposób. Tak więc osiągnęliśmy postęp - powiedziała.

Alternatywne porozumienia

Wcześniej we wspólnym oświadczeniu May i Juncker podkreślili, że ich rozmowy były konstruktywne. Wezwali przy tym zespoły negocjacyjne do dalszego poszukiwania odpowiednich rozwiązań "w pozytywnym duchu".

Rozmowa, według oświadczenia, dotyczyła tego, jakie mogą być gwarancje w odniesieniu do mechanizmu awaryjnego w sprawie granicy irlandzkiej, tzw. backstopu. Celem było, aby kolejny raz podkreślić jego tymczasowy charakter, jednocześnie dając obu stronom pewność prawną.

Brytyjczycy domagają się wiążących prawnie gwarancji, że backstop będzie tymczasowy. UE nie chce jednak słyszeć o wyznaczeniu końcowej daty jego obowiązywania, bo wówczas nie miałby on charakteru polisy ubezpieczeniowej na wypadek niepowodzenia rozmów w sprawie przyszłych relacji między UE a Wielką Brytanią.

Szef KE i premier Wielkiej Brytanii potwierdzili, że chcą uniknąć twardej granicy po brexicie między pozostającą w UE Irlandią a będącą częścią Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną. Wyrazili też przywiązanie do poszanowania integralności rynku wewnętrznego UE oraz Zjednoczonego Królestwa.

Przekazali głównym negocjatorom, ze strony KE Michelowi Barnierowi i ze strony brytyjskiej Stephenowi Barclayowi, "rozważenie procesu" w sprawie alternatywnych porozumień mogących zastąpić backstop.

Przegląd postępów

Juncker i May rozmawiali też o tym, czy deklaracja polityczna na temat przyszłych relacji może być zmieniona i uzupełniona zgodnie z propozycjami zarówno Brukseli, jak i Londynu. Dokument ten nie jest częścią umowy o brexicie, ale został przyjęty przez szczyt unijny razem z nią w pakiecie.

Szef KE i premier Wielkiej Brytanii zgodzili się, że jeszcze w tym miesiącu dokonają przeglądu postępów.

Przed spotkaniem przewodniczący KE podkreślał, że podczas rozmów z May nie spodziewa się przełomu.

Autor: asty,mm / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: