"Witam z powrotem". Brytyjska Izba Gmin znów obraduje

Świat


Po wtorkowym orzeczeniu Sądu Najwyższego, który uznał zawieszenie parlamentu przez Borisa Johnsona na pięć tygodni za niezgodne z prawem, Izba Gmin wróciła do obradowania. W Londynie jest już premier brytyjskiego rządu, który będzie odpowiadał w środę na pytania parlamentarzystów.

Brytyjska Izba Gmin wznowiła w środę przed południem miejscowego czasu obrady.

Zawieszenie parlamentu rozpoczęło się 10 września i miało potrwać do 14 października, według planów szefa rządu.

Krótko po godz. 11.30 (po godz. 12.30 w Polsce) spiker Izby Gmin John Bercow powiedział, że "wita z powrotem posłów na ich miejscach pracy". Podziękował im też, iż w tak krótkim czasie zdołali przybyć. Przypomniał też, że Sąd Najwyższy uznał zawieszenie za niebyłe, więc formalnie jest to ciąg dalszy obrad przerwanych 9 września.

Bercow wyjaśnił, że nie odbędzie się tradycyjna, środowa sesja pytań i odpowiedzi z premierem, tym niemniej Boris Johnson będzie odpowiadał na pytania posłów w sprawie zawieszenia parlamentu.

Downing Street: premier nie poda się do dymisji

Johnson po niekorzystnym dla rządu wtorkowym orzeczeniu Sądu Najwyższego, który uznał zawieszenie przez premiera parlamentu na pięć tygodni za niezgodne z prawem, zdecydował się na wcześniejszy powrót z sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Po południu, gdy skończy odpowiadać na pytania parlamentarzystów, Johnson ma wydać oświadczenie. Źródła na Downing Street zapewniały we wtorek, że premier nie ma zamiaru składać rezygnacji, do czego wzywa go opozycja.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: