Świat

Brexit, Farage i milion euro. Słynny Tony G proponuje zakład

Świat


Litewski europarlamentarzysta i były zawodowy pokerzysta Antanas Guoga zaproponował liderowi brytyjskich eurosceptyków Nigelowi Farage’owi zakład. Jeżeli Brytyjczycy w referendum opowiedzą się za Brexitem, wpłaci milion euro na wskazaną przez Farage’a fundację. Jeżeli opowiedzą się przeciw - milion będzie musiał wpłacić Farage.

Antanas Guoga jest litewskim europarlamentarzystą. Lepiej znany jest jednak jako Tony G, były zawodowy gracz w pokera, który na grze dorobił się majątku. Swój talent do zakładów w grze o wysoką stawkę postanowił tym razem wykorzystać w grze politycznej ponieważ, jak twierdzi, jest "wielkim zwolennikiem reform w UE".

"Nie zostawiajmy Europy Niemcom i Francji"

W ostatnich dniach Nigel Farage, jeden z liderów eurosceptycznej frakcji w Parlamencie Europejskim i jeden z najbardziej znanych zwolenników Brexitu, ogłosił, że postawił tysiąc euro na to, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii w referendum opowiedzą się za wystąpieniem z Unii Europejskiej.

Guoga postanowił tysiąckrotnie przebić ten zakład i napisał do Farage’a list, którego kopię dostarczył magazynowi "Politico".

"Jestem tak pewny, że Brytyjczycy podejmą właściwą decyzję i zagłosują za pozostaniem w UE, że oferuję milion euro na cele charytatywne w zakładzie, w którym ty stawiasz na opuszczenie UE!", napisał Litwin. Oznacza to, że jeżeli Brytyjczyk zaakceptuje zakład, przegrany będzie musiał wpłacić pieniądze na wskazany przez zwycięzcę dowolny cel charytatywny.

"Nie zostawiajcie Europy Niemcom i Francji. To byłaby wielka szkoda dla rynków, biznesu, badaczy, innowacji, przedsiębiorców na całym świecie. Nie chciałbym również widzieć, jak Putin wznosi toast za Brexit" tłumaczył w liście Guoga dodając: "Myślę, że największym zwycięzcą opuszczenia przez Londyn Unii byłaby Rosja i w związku z tym nie czuję się bezpiecznie widząc, co dzieje się w Europie".

Brytyjskie referendum

Brytyjczycy zdecydują w referendum 23 czerwca, czy opuszczą Unię Europejską, czy pozostaną w jej składzie. Sondaże przed referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE wskazują na niemal równe siły zwolenników i przeciwników Brexitu.

Autor: mm//gak / Źródło: Politico, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości