Świat

Tusk ostrzega: Wielka Brytania będzie outsiderem

Świat


Po wyjściu z Unii Europejskiej Zjednoczone Królestwo stanie się outsiderem, graczem drugiej kategorii - powiedział w środę wieczorem szef Rady Europejskiej Donald Tusk podczas swego wystąpienia w Kolegium Europejskim w Brugii.

- Pozwólcie, że powiem coś, czego nie pozwoliłbym sobie powiedzieć kilka miesięcy temu, bo mógłbym zostać zwolniony za zbytnią szczerość. A teraz, jest po prostu za późno na to, żeby usunąć z urzędu Donalda, przynajmniej tego europejskiego - zażartował Donald Tusk, nawiązując do uruchomionej procedury impeachmentu wobec prezydenta USA Donalda Trumpa.

- Zazdroszczę Johnowi Bercow, że on w końcu może szczerze powiedzieć, co myśli na temat brexitu - dodał.

Były spiker Izby Gmin John Bercow ocenił tydzień temu, że jako spiker był obiektywny i bezstronny. Dodał, że po odejściu ze stanowiska może wyrażać swoje prywatne opinie. Korzystając z tej okazji Bercow ocenił, że brexit to "największy błąd w polityce zagranicznej w powojennej historii Wielkiej Brytanii".

"Wielka Brytania stanie się outsiderem"

Donald Tusk przyznał, że od zwolenników brexitu wielokrotnie słyszał argument, że opuszczenie Unii Europejskiej pozwoli Wielkiej Brytanii ponownie stać się światową potęgą.

Donald Tusk wystąpił w Kolegium Europejskim w BrugiiTwitter/donaldtusk

- Wierzą, że tylko sami mogą stać się prawdziwie wielcy. To głosy nostalgii za imperium, ale rzeczywistość okazuje się dokładnie odwrotna. Tylko jako część zjednoczonej Europy Wielka Brytania może odgrywać znaczącą rolę w świecie - ocenił.

- Usłyszałem to samo w Indiach, Nowej Zelandii, Australii, Kanadzie i RPA, że po odejściu [z UE - przyp. red.] Wielka Brytania stanie się outsiderem, graczem drugiej kategorii, a kluczowe pozycje na polu walk będą zajmowane przez Chiny, Stany Zjednoczone i Unię Europejską - stwierdził.

Podkreślił jednak, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie jest jeszcze przesądzone. - W tym meczu mieliśmy już dodatkowy czas gry, teraz mamy dogrywkę, być może będą rzuty karne - ocenił. - Walczcie, nie poddawajcie się - zaapelował do Brytyjczyków w kontekście zaplanowanych na 12 grudnia wyborów parlamentarnych.

Tusk zapewnił, że zabiegał o przesunięcie brexitu, by dać czas Wielkiej Brytanii na zmianę decyzji w sprawie jej wyjścia z Unii Europejskiej.

Pobyt na Wyspach Brytyjskich po brexicie PAP/Małgorzata Latos , Adam Ziemienowicz

Autor: asty//now / Źródło: PAP Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/donaldtusk

Tagi:
Raporty: