Świat

"Chciałbym, żeby Brytyjczycy przystąpili do wyborów europejskich i wycofali się z brexitu"

Świat

[object Object]
Donald Tusk po uzgodnieniu porozumienia w sprawie przedłużenia brexitutvn24
wideo 2/35

Podczas wielogodzinnych rozmów liderzy 27 państw członkowskich uzgodnili porozumienie w sprawie przedłużenia brexitu. - Chciałbym bardzo, żeby Brytyjczycy przystąpili do wyborów europejskich i żeby na poważnie rozważyli wycofanie się z brexitu - powiedział na konferencji w Brukseli szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Jak poinformował na konferencji w Brukseli Donald Tusk możliwe są dwa scenariusze wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W pierwszym, jeśli Izba Gmin zaakceptuje porozumienie rozwodowe w przyszłym tygodniu, Zjednoczone Królestwo wyjdzie ze Wspólnoty do 22 maja. Jeśli nie zaakceptuje, to brexit nastąpi do 12 kwietnia.

Władze w Londynie musiałyby się wówczas zdecydować na bezumowne wyjście z Unii Europejskiej lub złożenie nowego wniosku o długoterminowe przedłużenie procesu, zobowiązując się do udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Ustalenia szczytu UE w sprawie przedłużenia brexitu

"Chciałbym, żeby Brytyjczycy przystąpili do wyborów europejskich"

- Chciałbym bardzo, żeby Brytyjczycy przystąpili do wyborów europejskich i żeby na poważnie rozważyli wycofanie się z brexitu - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Tusk: chciałbym, żeby Brytyjczycy rozważyli wycofanie się z brexitu
Tusk: chciałbym, żeby Brytyjczycy rozważyli wycofanie się z brexitutvn24

Ocenił jednak, że szanse na to są wciąż bardzo małe. Ponadto, według Tuska, odpowiedzialność za przebieg brexitu cały czas spoczywa po stronie brytyjskiej. Tusk jako dobry znak ocenił gotowość UE-27 do szukania "pozytywnego rozwiązania".

"Ciągle w grze pozostają scenariusze bardziej optymistyczne"

Po szczycie Tusk rozmawiał też z polskimi dziennikarzami. - Jestem zadowolony, że przynajmniej na jakiś czas udało się odsunąć ten czarny scenariusz i przynajmniej ciągle w grze pozostają scenariusze bardziej optymistyczne - powiedział.

Dodał, że "bardzo by mu zależało" na tym, aby "nasi przyjaciele po drugiej stronie Kanału La Manche przemyśleli wszystkie możliwe opcje, bo one są wciąż na stole".

- Jeśli do 12 kwietnia Brytyjczycy podejmą decyzje, które będą świadczyły o tym, że chcą uczestniczyć w wyborach do Parlamentu Europejskiego, to znaczy, że na stole są opcje, które bardzo mi odpowiadają, czyli na przykład tak zwane long extention, czyli to długie przesunięcie brexitu - przyznał Tusk.

Wskazywał, że taka opcja "otwiera realne szanse na to, żeby w ogóle finał był mniej dramatyczny".

Tusk: jestem zadowolony, że na jakiś czas udało się odsunąć ten czarny scenariusz
Tusk: jestem zadowolony, że na jakiś czas udało się odsunąć ten czarny scenariusztvn24

- Ja bardzo bym chciał, żeby Brytyjczycy przystąpili do wyborów, żeby na serio rozważyli wycofanie się z brexitu, ale to moja prywatna opinia. Szanse na to są wciąż moim zdaniem bardzo małe - ocenił przewodniczący Rady Europejskiej.

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości