377 winnych zabójstw, tortur i porwań. Brazylia rozlicza zbrodnie

Świat

Comissão Nacional da VerdadeSetki osób zginęły, a tysiące były torturowane, gdy w sierpniu i wrześniu 1969 r. wojskowa junta przejęła władzę w Brazylii

Powołana w 2012 roku w Brazylii Narodowa Komisja Prawdy, która miała zbadać przypadki łamania praw człowieka za rządów wojskowej junty, opublikowała w środę obszerny raport nt. zabójstw politycznych i tortur stosowanych wobec opozycji.

Raport komisji podaje nazwiska 377 osób, które są odpowiedzialne za śmierć bądź "zaginięcie" 434 osób oraz wiele tysięcy przypadków stosowania tortur. Wśród osób, którym stawia zarzuty są zarówno najwyższej rangi przedstawiciele reżimu, jak i szeregowi żołnierze, którzy wykonywali rozkazy.

Autorzy raportu podkreślają, że liczba ofiar była zapewne znacznie wyższa, a oni wyliczają jedynie te przypadki, które udało się w pełni udokumentować.

Komisja nie ma uprawnień do wysuwania oskarżeń kryminalnych – może jedynie badać zarzuty i przedstawiać raporty.

Opublikowany w środę dokument głosi, że "represje i eliminowanie politycznej opozycji stało się (w wydaniu junty) polityką państwa".

Narodowa Komisja Prawdy powstała z inicjatywy prezydent Dilmy Rousseff w 2012 roku; ona sama również składała przed nią zeznania. W młodości Rousseff należała do ultralewicowej partyzantki, była aresztowana i spędziła dwa lata w więzieniu, gdzie ją brutalnie torturowano.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Comissão Nacional da Verdade