Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa rośnie. Poparcie dla Bolsonaro też

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Przywódca Brazylii Jair Bolsonaro cieszy się rosnącą popularnością, mimo że w Brazylii odnotowano drugą najwyższą na świecie liczbę ofiar śmiertelnych z powodu koronawirusa - wynika z opublikowanego sondażu CNI/Ibope.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Liczba Brazylijczyków, którzy oceniają rząd Bolsonaro jako świetny lub dobry, w porównaniu z ocenami z grudnia zeszłego roku wzrosła z 29 do 40 procent. Natomiast odsetek osób, które uważają go za zły lub fatalny, spadła z 38 do do 29 procent - tak wynika z opublikowanego w czwartek sondażu CNI/Ibope.

Połowa ankietowanych stwierdziła, że aprobuje sposób, w jaki Bolsonaro rządzi krajem. W grudniu ten odsetek wynosił 41 procent. Liczba osób, które nie akceptują rządu Bolsonaro, spadła z 53 do 41 procent.

Wzrosło również zaufanie społeczne do prezydenta - 46 procent ankietowanych przyznało, że ufa Bolsonaro, w porównaniu z 41 procent w grudniu. Liczba osób, które mu nie ufają, spadła do 51 procent z 56 procent w grudniu.

Rząd Bolsonaro był krytykowany za walkę z pandemią FERNANDO BIZERRA/PAP/EPA

Popularność i awaryjne wypłaty

Wyniki najnowszego sondażu są zgodne z innymi niedawnymi badaniami, które pokazały, że popularność Bolsonaro rośnie w dużej mierze dzięki awaryjnym wypłatom dla pracowników o niskich dochodach i pracowników sektora nieformalnego, którzy podczas pandemii stracili środki do życia.

W wyniku pandemii COVID-19 od marca zmarło 139 tysięcy Brazylijczyków. Jest to najwyższa liczba ofiar śmiertelnych z tego powodu na świece po USA. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia w Brazylii przekroczyła 4,9 miliona. Pod tym względem Brazylia zajmuje trzecie miejsce na świecie po USA i Indiach.

Zakażony koronawirusem był także sam Bolsonaro i jego małżonka. Prezydent Brazylii w czasie choroby publicznie lekceważył zagrożenie, był widziany bez maseczki, między innymi w czasie rozmowy z pracownikami swojej rezydencji.

Sondaż dotyczący popularności rządu Bolsonaro został przeprowadzony na próbie 2 tysięcy osób w dniach 17-20 września.  

Autor:tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rick Bajornas/UN Photo/PAP/EPA