Świat

"Brat Numer Dwa" schwytany

Świat


Nuon Chea, najbliższy współpracownik Pol Pota został zatrzymany w Kambodży. Odpowie za zbrodnie popełnione przez Czerwonych Khmerów w latach siedemdziesiątych.

82-letni Nuon Chea jest jedynym żyjącym wysokim przywódcą Czerwonych Khmerów, odpowiedzialnym za tzw. pola śmierci, czyli masowe egzekucje dokonywane na ludności cywilnej. By zaoszczędzić amunicję, zbrodni dokonywano często za pomocą młotków, maczet czy szpadli. Zatrzymany w swoim domu w Pailin i przetransportowany dziś do Phnom Penh - Chea stanie przed Trybunałem ds. ludobójstwa w Kambodży. Nuon Chea, uważany jest za najbliższego współpracownika zmarłego w 1998 roku Pol Pota. Nazywany "Bratem Numer Dwa" w reżimie Czerwonych Khmerów, odpowiada za zbrodnie dokonywane przez nich w latach 1975-1979.

Zamordowano wtedy ponad dwa miliony ludzi z około siedmiu milionów mieszkańców Kambodży, więcej niż 25 proc. ludności. Wytępiono całą opozycję, ale zabito też tysiące niewinnych wieśniaków. Na porządku dziennym były eksterminacje całych wiosek i miasteczek. Masowo przesiedlano wtedy ludzi, zmuszano do przenoszenia się na wieś, by zrealizować utopijną wizję Pol Pota. Opornych czekały bezwzględne represje. Większość odpowiedzialnych za zbrodnie w latach 70. nigdy nie została osądzona. Powstanie w 2006 roku międzynarodowego trybunału, choć trwało aż osiem lat, może być ostatnią szansą na zmianę tego stanu rzeczy, bowiem większość decydentów Czerownych Khmerów już nie żyje lub jest w podeszłym wieku.

Dotychczas największym sukcesem Trybunału ds. ludobójstwa w Kambodży było postawienie w stan oskarżenia Kanga Kek Ieu - kierownika osławionego więzienia Tuol Sleng (S-21) w centrum kambodżańskiej stolicy. Wśród ok. 15 tys. ludzi, którzy trafili w jego ręce, tylko co dziesiąty ocalił życie.

jak

Źródło: PAP, bbc.co.uk