Świat

Brak dziewictwa to nie powód do rozwodu

Świat

sxc.huKonserwatywni muzułmanie przywiązują wielką wagę do dziewictwa żon

To, że panna młoda zatai przed panem młodym, że nie jest dziewicą, nie może być podstawą do rozwodu - orzekł francuski sąd apelacyjny rozstrzygając sprawę, która podzieliła francuskich muzułmanów i instytucje państwa.

Małżeństwo zawarte zostało z wielką pompą 6 lipca 2006 roku, jednak już na początku nastąpił jego koniec. Pan młody w noc poślubną nie mógł bowiem pokazać gościom zakrwawionego prześcieradła jako dowodu dziewictwa panny młodej. Takie okazanie jest przyjęte w muzułmańskiej tradycji jako rzecz normalna.

Tym razem jednak z oczywistych przyczyn tradycji nie stało się za dość. Dlatego też urażony ojciec pana młodego natychmiast odesłał synową do jej ojca, a następnego dnia świeżo upieczony mąż zażądał unieważnienia małżeństwa.

Zrozpaczona kobieta przyznała całym zamieszaniu, że miała stosunki seksualne przed ślubem. Nie powiedziała o tym narzeczonemu w obawie, że mógłby nie zdecydować się na małżeństwo.

Oburzony mąż wygrywa w sądzie

W maju zwycięstwo mógł świętować mąż. Sąd uznał, że małżeństwo należy unieważnić, ponieważ pan młody zawierał je, wychodząc z błędnego założenia.

Najciekawszy był jednak artykuł kodeksu cywilnego, na który powoływał się sąd. Przepis ten jest bowiem zwykle stosowany we Francji, kiedy po ślubie jedno z małżonków okaże się... zboczeńcem.

Pani minister apeluje

Jednak triumf pana młodego nie trwał długo. Wyrok wywołał bowiem oburzenie wśród polityków i organizacji pozarządowych. Interweniowała nawet minister sprawiedliwości Rachida Dati, również muzułmanka, która wystąpiła do prokuratury o apelację.

I teraz sąd apelacyjny w Douai na północy Francji uznał, że dziewictwo "nie jest cechą kluczową, gdyż jego brak nie ma wpływu na pożycie małżeńskie". Jak dodał sąd, "kłamstwo, które nie dotyczy cechy kluczowej, nie stwarza podstaw do anulowania małżeństwa".

Trzydziestokilkuletni informatyk i młodsza od niego o mniej więcej 10 lat pielęgniarka - oboje pochodzący z Maroka - są więc nadal małżonkami, choć panna młoda zaakceptowała już wyrok sądu pierwszej instancji i oboje opuścili północ Francji.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu