Świat

Bractwa opanowały ulice

Świat


Na całym świecie trwają obchody Wielkiego Piątku. W hiszpańskiej Sewilli jak co roku tłumy gromadzą się na ulicach, by wziąć udział w tradycyjnych procesjach. Każdego roku do tego andaluzyjskiego miasta, specjalnie w tym celu, ściąga około miliona turystów.

Tradycja obchodów Wielkiego Tygodnia (Semana Santa) sięga w mieście XIV wieku. W Wielki Piątek w Sewilli odbywają się niezwykle barwne procesje organizowane przez bractwa religijne (hermandades). Niektóre z nich trwają aż kilkanaście godzin.

Organizujący je członkowie bractw często ubrani są w kaptury. Niektóre procesje odbywają się w ciszy, jednak zazwyczaj towarzyszy im gra na instrumentach lub śpiew chóru (często charakterystyczny dla każdego bractwa). Ulicami miasta idą zaś tłumy, niosąc na specjalnych platformach figury Chrystusa i Matki Bożej.

Nie tylko religia

Choć sam Wielki Piątek jest tradycją chrześcijańską, żeby obserwować obchody tego święta do Sewilli zjeżdżają się ludzie z całego świata, nie tylko ze względów religijnych. Ten dzień jest także jedną z najważniejszych turystycznych dat w kalendarzu miasta.

Źródło: ENEX, tvn24.pl