Bośniacy postawią pomnik Serbom

Aktualizacja:
 
W wojnach w bwikipedia.org

Władze Sarajewa zamierzają zbudować w mieście pomnik upamiętniający Serbów zabitych podczas wojny 1992-1995 przez członków armii bośniackiej (w większości muzułmanów) - poinformował w piątek mer stolicy Bośni i Hercegowiny Alija Behmen.

- Choćby nawet po 20 latach, powinniśmy przypomnieć miejsca egzekucji niewinnych ludzi i pokazać młodemu pokoleniu, że to, co się stało, było nieludzkie - powiedział Behmen, który jest muzułmaninem.

Choćby nawet po 20 latach, powinniśmy przypomnieć miejsca egzekucji niewinnych ludzi i pokazać młodemu pokoleniu, że to, co się stało, było nieludzkie. mer Sarajewa Alija Behmen

Pomnik ma powstać w Kazani, na wzgórzach Sarajewa, gdzie w 1992 i 1993 roku armia bośniacka wymordowała wielu serbskich cywilów.

Zatrzrymania, śmierć i wyroki

Szczątki 23 osób ekshumowano tu w 1993 roku - powiedziała rzeczniczka prasowa Bośniackiego Instytutu Osób Zaginionych Lejla Cengić. Wtedy też aresztowano dowódcę 10. brygady górskiej armii bośniackiej Muszana Topalovicia (ps. Caco), uważanego za odpowiedzialnego za te zbrodnie. Zginął on w niewyjaśnionych okolicznościach wkrótce po zatrzymaniu.

Chciałbym, aby ta inicjatywa wywołała takie samo współczucie dla ofiar wśród innych obywateli w różnych częściach naszego kraju. (...) Tylko w ten sposób odzyskamy zaufanie pomiędzy ludźmi. mer Sarajewa Alija Behmen

14 członków brygady uznano za winnych zbrodni i w 1994 roku trybunał wojenny skazał ich na kary od 10 miesięcy do 6 lat więzienia.

"Tylko w ten sposób odzyskamy zaufanie"

Inicjatywa władz Sarajewa została z zadowoleniem przyjęta przez lokalne organizacje pozarządowe, w tym Serbską Radę Obywatelską.

- Chciałbym, aby ta inicjatywa wywołała takie samo współczucie dla ofiar wśród innych obywateli w różnych częściach naszego kraju - powiedział Behmen, czyniąc aluzję do Serbów, Chorwatów i Bośniaków, głównych wspólnot w kraju, które prowadziły wojnę. - Tylko w ten sposób odzyskamy zaufanie pomiędzy ludźmi - dodał.

Zbrodnie popełnione podczas wojny w Bośni są często minimalizowane. Wojna ta kosztowała życie 100 tysięcy ludzi. Podczas kilkuletniego oblężenia Sarajewa zginęło 10 tysięcy cywilów, w tym 1500 dzieci.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org