TVN24 | Świat

Skok w dorosłość. 24 metry w dół ze Starego Mostu

TVN24 | Świat

Autor:
mart/adso
Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W niedzielę śmiałkowie skakali do wody z 24-metrowego mostu w bośniackim mieście Mostar. Konkurs ma bardzo długą tradycję. Co roku ściągały na niego tłumy. Tym razem tak hucznej oprawy nie było, ale śmiałkowie stanęli na szczycie potężnego łuku i jak zawsze skakali do Neretwy.

Malowniczy Mostar słynie z zawodów na Starym Moście, który został odbudowany w 2004 roku, niemal 10 lat po wojnie w byłej Jugosławii, w trakcie której został on zniszczony przez oddziały chorwackie. Most ma 24 metry wysokości.

Rytuał przejścia dla młodzieży

Konkurs, którego początków, jak pisze agencja Reutera, niektórzy szukają nawet w XVI wieku, a więc momencie tuż po jego powstaniu w 1566 roku, jest dużą atrakcją turystyczną. Skok z mostu uznawany kulturowo za swego rodzaju rytuał przejścia - z dzieciństwa i dorastania w dorosłość, jest wykonywany niemal wyłącznie przez mężczyzn. W ostatnich latach skoczyło już jednak z niego również siedem kobiet.

Wśród 32 zawodników w tegorocznych zawodach był m.in. 17-letni Harun Bojagorić pochodzący z Mostaru. Skakał po raz pierwszy i jak mówił, "czuł niepokój". Skok mu wyszedł.

"Publiczność się skurczyła"

Lorens Listo, organizator zawodów i ich 13-krotny zwycięzca, powiedział, że liczba zawodników nie spadła znacząco, ponieważ wiele osób "pragnęło" konkurować. - Ale publiczność się skurczyła i nie ma turystów w mieście - powiedział agencji Reutera, wskazując puste ulice, które w poprzednich latach były wypełnione tysiącami tych, którzy przybyli do miasta, aby obejrzeć rywalizację.

W ramach środków mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID-19, tylko 100 osób mogło oglądać zawody z ogrodzonej platformy znajdującej się tuż poniżej mostu górującego nad Neretwą. Kilkuset dodatkowych widzów obserwowało skoki z daleka, przestrzegając zasad dystansu społecznego.

Bośnia i Hercegowina, która poluzowała w ostatnich miesiącach obostrzenia wprowadzone w pierwszej fazie pandemii, odnotowała wzrost liczby infekcji pod koniec czerwca. Do niedzieli 26 lipca odnotowano łącznie 10 334 przypadki zakażenia koronawirusem, z czego prawie 5000 w ciągu ostatnich trzech tygodni. Zmarło 287 zakażonych osób.

Dla porównania Bośnia i Hercegowina ma niemal 10 razy mniej (3,8 mln) ludności niż Polska, w której zakażenia SARS-CoV-2 potwierdzono u ponad 43 tysięcy osób.

Autor:mart/adso

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: