Świat

Bośnia: demonstranci oskarżają policję o brutalność

Świat

Bośnia: starcia na ulicach
ReutersOd kilku dni w Bośni trwają zamieszki

W Bośni, gdzie przez kilka dni trwały gwałtowne protesty, w niedzielę demonstranci żądali uwolnienia osób zatrzymanych w poprzednich dniach i oskarżali policję o brutalne traktowanie. Jedna z partii koalicji rządowej zaapelowała o przedterminowe wybory.

W Sarajewie odbył się kilkusetosobowy marsz. Naczelnik jednego z komisariatów zapewnił protestujących, że nikt z 44 zatrzymanych nie był źle traktowany i że wszyscy, oprócz dziesięciu osób, zostali zwolnieni.

Jednak 17-latek Harun Ćehajić, który twierdził, że był wśród zwolnionych, powiedział, że był bity w piwnicy komisariatu wraz z innymi demonstrantami.

Chcą wcześniejszych wyborów

Uczestnicy marszu przeszli następnie pod budynek prokuratury w centrum Sarajewa, ponieważ, według niektórych doniesień, tam przewieziono zatrzymanych. Nie doszło do żadnych incydentów. W celu uspokojenia nastrojów jedna z partii wchodzących w skład koalicji rządowej, Socjaldemokratyczna Partia Bośni i Hercegowiny zaapelowała o przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Do apelu przyłączył się Bakir Izetbegović, który w spełniającym rolę głowy państwa trzyosobowym Prezydium BiH reprezentuje Bośniaków (Muzułmanów). Wybory według terminu powinny odbyć się w październiku. Protesty przeciwko bezrobociu, biedzie i bezczynności władz rozpoczęły się we wtorek od Tuzli. W ostatnich latach miasto to boleśnie odczuło zamykanie prywatyzowanych fabryk. Demonstranci domagali się działań przeciwko właścicielom czterech zakładów, które po prywatyzacji przestały wypłacać pensje, a w końcu ogłosiły bankructwo. Do byłych pracowników zakładów dołączyli się bezrobotni i młodzież.

1/5 mieszkańców żyje w ubóstwie

Protesty przybrały gwałtowny charakter, rozszerzając się w piątek na ponad 30 miast. W Tuzli, Mostarze, Zenicy i Sarajewie demonstranci podpalili w piątek budynki administracji lokalnej. Bilans kilkudniowych zajść to 700 rannych. Według Deutsche Welle w rezultacie prywatyzacji, którą rozpoczęto w Bośni i Hercegowinie w 1998 roku, pół miliona robotników znalazło się na ulicy, a 100 tys. straciło etaty. Bezrobocie w BiH według danych oficjalnych sięga aż 44 procent. Realne jest, jak ocenia bank centralny, niższe - na poziomie 27,5 proc., ponieważ wiele osób pracuje na czarno. Równowartość przeciętnego wynagrodzenia to 420 euro. Jeden na pięciu mieszkańców żyje w ubóstwie.

Autor: nsz/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Tagi:
Raporty: